Autobusy wracają do małych miejscowości [WIDEO]

29.01.2020

17 samorządów w Małopolsce – w tym gmina Zakliczyn- otrzymało środki na połączenia autobusowe w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, czyli rządowego „przywracania PKS-ów”.

Samorząd Zakliczyna otrzymał ponad 80 tys. złotych. To pozwoli na utrzymanie linii Jamna – Paleśnica, Olszowa – Bieśnik – Słona- Zakliczyn.

Autobusy będą też kursować na trasie z Zakliczyna przez Stróże, Filipowice, Rudę Kameralną do Dzierżanin oraz z Paleśnicy do Zakliczyna i dalej do Wróblowic.

Burmistrz Zakliczyna, Dawid Chrobak, który był gościem programu Słowo za Słowo powiedział, że mieszkańcy tych miejscowości nie będą już mieli trudności z dojazdami. Autobusy mają kursować kilka razy w ciągu dnia.

– To jest inicjatywa rządu Prawa i Sprawiedliwości po to aby walczyć z tzw. wykluczeniem komunikacyjnym i faktycznie w gminie Zakliczyn w kilku miejscowościach do takiego wykluczenia dochodziło np. miejscowości Jamna, która jeszcze w latach 90-tych miała połączenie autobusowe tarnowskiego PKS-u. To zostało zlikwidowane ze względu na małą liczbę mieszkańców, ale nikt nie patrzył na to, że jednak ci mieszkańcy też mają swoje potrzeby, też potrzebują dostać się do Zakliczyna czy do Tarnowa.

Dzięki Ustawie o Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych mają zostać reaktywowanie połączenia, które głównie z powodu nierentowności zniknęły z komunikacyjnej mapy Polski.

Posłuchaj:
Dawid Chrobak
Aneta Mleczko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Andrzej Mróz
play
Słowo za Słowo (NS)- Maciej Onasz
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN