Awaria w hucie szkła w Ładnej, czy zawinił człowiek? [ZDJĘCIA]

12.03.2018

Rozszczelnienie się pieca i awaria w dostawie prądu to wstępne przyczyny wypadku w podtarnowskiej hucie. Czy urządzenie było zbyt stare? Rankiem ewakuowano 70 pracowników. 

Wylały się 4 tony gorącego szkła. Około 70 hutników ewakuowało się. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Sąsiedzi huty nie ukrywali, że zdarzenie napędziło im sporo strachu. – Bałem się, żeby nie doszło do wybuchu, bo mamy obok firmę. Przyjechałem rano i się wystraszyłem, jak zobaczyłem tyle aut strażackich i załogę na zewnątrz. – Wylała się surówka, brak prądu zagotował ją, coś z agregatem podobno się stało. -Mieliśmy pracować dziś, atu dowiadujemy się, że awaria – mówili okoliczni pracownicy.

Jak mówi Piotr Wróbel, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2, informację o wycieku szkła strażacy dostali około godziny 6.30. Sytuacja była niebezpieczna, ale pracownicy dobrze sobie poradzili, gdy doszło do zdarzenia. – Doszło do nałożenia się nieszczęśliwego zdarzenia, jakim było rozszczelnienie pieca i braku prądu. Prąd był o tyle potrzebny, że pompownia jest z niego zasilana, z tego powodu pracownicy nie mogli zadziałać – zaczopować tego wycieku w miejscu uszkodzenia pieca. Pracownicy opuścili halę, około 70 osób było na zmianie. Myślę, że skutkiem tej awarii będzie to, że ten piec będzie wyłączony z użytkowania, o ile da się go jeszcze uruchomić. Doszło pewnie do zmęczenia materiału i rozszczelnienia – tłumaczy dowódca.

W akcji brało udział 5 zastępów Straży Pożarnej. Strażacy schładzali szkło i zabezpieczyli halę.

Posłuchaj:
Sąsiedzi
Piotr Wróbel
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo - Rozgryźć Kościół - ks. Robert Kantor
play
Słowo za słowo (M) - Lesław Wieczorek
play
Słowo za Słowo (NS)- Antoni Koszyk
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN