Baseny mogą ruszyć od przyszłej soboty. Nie wszędzie się to może opłacać

30.05.2020

Od 6 czerwca baseny w całym kraju mogą zostać otwarte. Jednak sprawa nie jest taka prosta, bo nie ma jeszcze dokładnych wytycznych co do procedur związanych z ochroną przed koronawirusem. Zdania są podzielone co do otwarcia basenów. Jedni są gotowi by to zrobić, inni szacują czy jest to opłacalne. Sprawdzamy pływalnie w regionie Sądeckim i w Limanowej.

Biorąc pod uwagę sugestię przedstawione przez Państwowy Zakład Higieny administratorzy basenów przewidują, że jednorazowo na basenie będzie mogło przebywać tyko kilka osób. Jak tłumaczy Michał Rojna, dyrektor MOSiR w Nowym Sączu otwarcie jest całkowicie nie opłacalne. Za samą wodę miesięcznie ośrodek musi zapłacić około 50 tysięcy złotych, a drugie tyle za ogrzewanie basenu.

Pod względem technicznym nie będziemy mogli otworzyć basenu bo nie jesteśmy w stanie utrzymać 2-metrowej odległości w szatniach, a z kolei 2-metrowa odległość w basenie, oznacza to, że moglibyśmy otworzyć co drugi tor, czyli na niecke basenową musielibyśmy wpuścić 3 osoby. Też nie jesteśmy w stanie utrzymać ich w odległości. Mam nadzieję, że ministerstwo przygotuje jakieś realne rekomendacje i wtedy będziemy sprawdzać czy będziemy w stanie się technicznie do tego przygotować – wyjaśnia dyrektor MOSiR.

Z kolei burmistrz Muszyny Jan Golba mówi o tym, że w przypadku odkrytych basenów wytyczne także nie są precyzyjne. Jednak włodarz deklaruje, że mimo to baseny na Zapopradziu będą otwarte.

W zasadzie można się domyślać, że pracownicy będą musieli być w maseczkach, natomiast jeśli chodzi o osoby, które będą korzystały z basenu to przewidziane jest, że na powierzchnie kąpieliska na jedna osobę przypada sześć metrów.  To są na razie jedyne wytyczne dotyczące funkcjonowania kąpielisk, czyli tych przy rzekach, jaki tych które my posiadamy na terenie Muszyny – dodaje burmistrz.

W gminie Chełmiec wójt Bernard Satwiarski ma nadzieję, że w przyszłym tygodniu wytyczne będą na tyle jasne, że będzie można otworzyć basen kryty, podobnie jak fitness. – Do dnia dzisiejszego nie ma takich szczegółowych wytycznych. Chcemy wprowadzić takie zasady jak ogólnie obowiązują czyli odległości dwu metrowe, pełna dezynfekcja przez osoby sprzątające, nic tu na razie więcej nie możemy zrobić – podkreśla.

Na koniec przenosimy się jeszcze do Limanowej. Starosta Mieczysław Uryga deklaruje, że personel basenu już przygotowuje się by otworzyć pływalnie.

Już trwa podgrzewanie i uzdatnianie wody. Praktycznie 2 miesiące pływalnia była wyłączona z funkcjonowania. Teraz musi przejść cały cykl napełnienia i uzdatniania wody w tym oczekiwania na wyniki badania wody, ale też zrobiliśmy takie drobne remonty techniczny. Także już nie będziemy robić tego we wrześniu.

Pływalnia w Limanowej została częściowo odnowiona i wyremontowana podczas gdy był zamknięta z powodu koronawirusa.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Paweł Klimek
play
Słowo za Słowo (NS)- Wiesław Pióro
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN