Będą kary za plakaty wyborcze?

17.11.2019

Są a nie powinno ich już być. Minęło już 30 dni od daty wyborów parlamentarnych, a plakaty i banery wyborcze nadal są widoczne w krajobrazie miast regionu. 

Są jednak wyjątki, kiedy kandydaci nie muszą usuwać plakatów wyborczych w tym terminie.

Obowiązek usunięcia plakatów nie dotyczy takich sytuacji, kiedy są one w miejscach, które nie są własnością Skarbu Państwa czy jeśli są to reklamy wielkoformatowe, które zostały zakupione na dłuższy okres niż 30 dni  – tłumaczy Zofia Hebda, kierownik Referatu Porządkowego Straży Miejskiej w Tarnowie.

– Na przykład widzimy przy jakimś ogrodzie prywatnym stoi wielki billboard, a na nim kandydat jeszcze jest widoczny. Tak może być przez wiele miesięcy, a może nawet dłużej. Jeżeli jest zgoda właściciela tego terenu, on do nas nie interweniuje, nie ma żadnych podstaw żebyśmy podejmowali jakiekolwiek działania.   

– Dotąd do tarnowskiej Straży Miejskiej nie trafiły żadne zgłoszenia dotyczące plakatów wyborczych, jeśli będą podejmiemy odpowiednie działania – dodaje Zofia Hebda.

– Będziemy weryfikować te zgłoszenia, czy też sami zauważymy, że wiszą w przestrzeniach publicznych, to będziemy interweniować do komitetów wyborczych i przypominać żeby usunięto.     

Za nie wywiązywanie się z obowiązku usuwania plakatów wyborczych grozi kara grzywny do 5 tys. złotych.

Posłuchaj:
Zofia Hebda
Małgorzata Miczek-Zabawa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Lesław Wieczorek
play
Słowo za Słowo (NS)- Paweł Fyda
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN