Będą opóźnienia przy budowie łącznika obwodnic?

16.02.2018

Mieszkańcy regionu sądeckiego czekają na brakujący odcinek drogi, który połączy zachodnią i północną obwodnicę Nowego Sącza. Brak łącznika da o sobie znać zwłaszcza w czasie zamknięcia i budowy nowego mostu heleńskiego.

Od otwarcia zachodniej obwodnicy Nowego Sącza minęły już prawie 3 lata. Dzięki niej kierowcy jadący w kierunku granicy ze Słowacją, mogą ominąć zatłoczone ulice miasta. Jest jednak jeden problem, ponieważ brakuje połączenia zachodniej obwodnicy z północną. Kierowcy, szczególnie samochodów ciężarowych, są zmuszeni do korzystania z objazdu przez skrzyżowanie przy urzędzie gminy Chełmiec, które jest coraz bardziej zakorkowane. Ostatnio dobre informacje w sprawie łącznika przekazał nam wiceminister finansów Wiesław Janczyk.

Na przełomie trzeciego i czwartego kwartału tego roku będziemy ogłaszać przetarg na wykonanie tej drogi – zapewnia Janczyk.

Problem w tym, że przed ogłoszeniem przetargu potrzebna jest decyzja środowiskowa, którą ma wydać wójt gminy Chełmiec. Zgodnie z założeniami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, miała być ona gotowa do końca marca.

Bernard Stawiarski nie ukrywa, że ciężko będzie zdążyć w wyznaczonym terminie. Głównym powodem opóźnienia mogą być protesty osób, które mieszkają w miejscu, gdzie będzie przebiegała droga.

Nie będę ukrywał, że w tej sprawie są pewne opóźnienia i nie ma pewności, że ta inwestycja powstanie szybko. Jest jeden mieszkaniec, który nie zgadza się z koncepcją przebiegu drogi i już zaczyna się coraz bardziej budową tej drogi interesować. Jednak urząd gminy Chełmiec postara się tą procedurę jak najszybciej przeprowadzić – dodaje wójt Stawiarski. 

Teren pod inwestycje jest już prawie w całości wykupiony przez GDDKiA, jednak sprzeciw nawet jednej osoby może spowolnić inwestycję. Na chwilę obecną wszystko zależy od tego kiedy zostanie wydana decyzja środowiskowa.

Jeżeli już będziemy mieli tą decyzje, to wtedy ogłosimy przetarg na wykonanie tej inwestycji w systemie zaprojektuj i wybuduj – tłumaczy Iwona Mikrut-Purchla rzecznik GDDKiA w Krakowie. – Później wyłonimy wykonawcę, który wybuduje tę drogę – uzupełnia.

Przyjmując optymistyczny wariant, budowa ponad półtorakilometrowego odcinka drogi powinna ruszyć w następnym roku, a w 2020 łącznik zostanie oddany do dyspozycji kierowców. Jak szacuje GDDKiA wszystko ma kosztować około 8 milionów złotych.

Posłuchaj:
Relacja
Jakub Pędzich
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Mariusz Szewczyk, Maciej Małozięć
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Kozioł
play
Słowo za Słowo (NS)- Antoni Koszyk
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN