Nie będzie w 2020 roku podwyżek podatków od nieruchomości

02.12.2019

Uchwała została zdjęta z porządku obrad.

Miasto liczyło na dodatkowe ponad 4 miliony zł dla bardzo trudnego budżetu, który czeka Tarnów w przyszłym roku z powodu podwyżek płac, rachunków za prąd czy mniejszych wpływów z PIT-ów.

Większość radnych była zgodnych co do tego, że nie należy mieszkańców obciążać kolejnymi podwyżkami, ale jak mówi przewodniczący Rady Miejskiej, Jakub Kwaśny, nie będzie łatwo miastu bez tych pieniędzy.

– Uważam, że jesteśmy w takiej sytuacji finansowej, że dodatkowe przychody z tytułu podatków od nieruchomości przydadzą się. Będzie trudno złożyć budżet bez tych wpływów.

Jak dodaje Zbigniew Kajpus, choć nie jest za obciążaniem mieszkańców, gdzieś trzeba brakujące pieniądze znaleźć dla dobra wszystkich.

Ten brak odczują wszyscy – mówi.

– Też stoją na stanowisku, ze nie możemy przerzucać obciążeń wciąż na mieszkańców, natomiast sytuacja, w której stawia nas legislator , wymusza na nas takie trudne decyzje, gdzieś musimy te pieniądze znaleźć. Możemy postawić gminę w takiej sytuacji, że np. nie będziemy mieli wystarczająco środków, by zapłacić za pełne oświetlenie ulic albo nie będziemy mieć pieniędzy, żeby utrzymać zieleń w lecie czy na utrzymanie dróg w zimie albo, by zapewnić odpowiednią czystość w mieście.

Jak mówi Ryszard Pagacz, przewodniczący klubu PiS, i tak mieszkańcom już trudno się żyje bez tych podwyżek.

– Zdecydowany sprzeciw, ponieważ nie chcemy, żeby obciążać mieszkańców dodatkowymi daninami, bo i tak trudno się im żyje. Podnosimy stale opłaty za wywóz nieczystości. Niedługo będzie tak opresyjne to miasto, ze będziemy gratulować tym, którzy wyjeżdżają. Skarbnik mówi, że byłoby dodatkowe 4 miliony zł, no ale to byłoby od ludzi wyciągnięte.

Podatki miały wzrosnąć od stycznia dla przedsiębiorców o 50 groszy od metra kwadratowego, a dla mieszkańców o 10.

Posłuchaj:
Jakub Kwaśny
Zbigniew Kajpus
Ryszard Pagacz
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Rokosz
play
Słowo za słowo(NS) - Robert Ślusarek
play
Ryszard Gołąb o III Festiwalu Rockowym
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN