Nie będzie jednak podwyżki podatków od nieruchomości. Radni Koalicji nie poparli prezydenckiej uchwały

25.10.2019

Radni KO, którzy dotąd popierali uchwały prezydenckie, tym razem zawetowali podwyżkę podatków od nieruchomości. Wśród radnych pojawiły się po wczorajszej sesji nieoficjalne komentarze o „kryzysie politycznym w mieście”.

Nie możemy nakładać kolejnych danin – mówi Sebastian Stepek z klubu Koalicji Obywatelskiej, który głosował przeciw.

– To głosowanie za podwyżką kolejnych danin z podatków w Tarnowie jest mi bardzo w niesmak, zwłaszcza jeśli chodzi o przedsiębiorców. Oczywiście wszyscy mieszkańcy zapłaciliby więcej, ale dla domów prywatnych i mieszkań podwyżka nie byłaby wielka 5 – 6 zł w skali roku. Natomiast przedsiębiorców dotknęłoby to bardzo mocno, a jakby nie było to przedsiębiorcy utrzymują to miasto. Nie możemy na nich nakładać kolejnych danin.

Tymczasem miasto liczyło na dodatkowe blisko 5 milionów zł z podatków. Dochody miejskie coraz bardziej się kurczą, a nie jest to korzystne, gdy trwają analizy warunków kredytowania przez banki i wyemitowania obligacji komunalnych.

Jak mówi Sławomir Kolasiński, skarbnik miasta, to złe dla miasta, jeśli dochody tak topnieją.

– Jeśli nie rewaloryzujemy tych dochodów własnych, one topnieją w stosunku do dochodu ogółem i to w ocenie analityków jest złe. Należy patrzeć szerzej, czyli na to, jak jest postrzegane miasto ze strony ludzi, którzy oceniają to z punktu widzenia ekonomii. Dochody własne są bardzo ważne dla oceny zdolności do spłaty kredytów, zdolności do obsługi zadłużenia.

Prezydent Roman Ciepiela, który niedawno ogłosił zawieszenie działalności w PO, nie ocenia decyzji radnych Koalicji Obywatelskiej jako politycznej.

Jak dodaje, trzeba będzie budżet dostosować do mniejszych wpływów, a to oznacza bardzo duże ograniczenia w inwestycjach.

– Najprawdopodobniej nie będzie żadnych nowych inwestycji, dokończymy te istniejące. Nie ma żadnej przestrzeni finansowej, żeby rozpoczynać nowe. To również odbije się na poziomie remontów. To, co będziemy zabezpieczać, to przede wszystkim politykę społeczną. Jeśli chodzi o głosowanie, nie słyszałem od radnych politycznych uwag, radni mówili o przedsiębiorcach, troszczyli się o zwykłego obywatela. Trudno mówić o polityce w kontekście podatków lokalnych.

Podatki miały wzrosnąć od stycznia dla przedsiębiorców o 50 groszy od metra kwadratowego, a dla mieszkańców o 10.

Posłuchaj:
Sebastian Stepek
Sławomir Kolasiński
Roman Ciepiela
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Czech
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za Słowo (NS)- Artur Bochenek
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN