Nie będzie likwidacji Szkoły Podstawowej nr 1 – przynajmniej na razie [WYNIKI ANALIZY]

29.01.2019

Szkoła Podstawowa nr 1 w Nowym Sączu nie zostanie zlikwidowana. Władze miasta wycofują się z pomysłu przeniesienia uczniów z tej placówki do Szkoły Podstawowej nr 2. Prezydent Ludomir Handzel podkreśla, że sprawa została upolityczniona, dlatego punkty dotyczące sądeckiej oświaty zostają zdjęte z porządku obrad dzisiejszej (29.01) sesji rady miasta.

– Nie pozwolimy uprawiać politykom polityki na sądeckich dzieciach. Nie pozwolimy, żeby było to narzędzie, którym uderza się w miasto i ratusz. Pokazujemy mieszkańcom, jakie są skutki finansowe i jak wygląda demografia. Potężnym problemem jest to, że potrzebujemy sal lekcyjnych dla szkół średnich. Dzieci, które kończą teraz ósme klasy szkoły podstawowej i trzeciej gimnazjum, mogą sprawić, że zabraknie miejsca w szkołach średnich. Chciałbym, żeby w przyszłości w Nowym Sączu powstawały szkoły branżowe – dodaje prezydent.

Od przyszłego roku szkolnego szkoła imienia Adama Mickiewicza w Nowym Sączu będzie funkcjonować normalnie. Jednak władze miasta chcą rozmawiać z rodzicami i związkami nauczycieli na temat likwidacji tej szkoły w kolejnym roku szkolnym.

Wiceprezydent miasta Magdalena Majka wyjaśnia, że mała liczba dzieci w tej szkole wynika z lokalizacji placówki – Niewielu rodziców z tego rejonu wysłało dzieci do klasy pierwszej, a obecnej drugiej, dlatego nie daje nam to nadziei na dobre funkcjonowanie tej szkoły w przyszłości. Oczywiście zobaczymy co będzie działo się we wrześniu.

Wyliczono, że koszt utrzymania jednego dziecka w tej szkole wynosi ponad 10 tysięcy złotych. W innych szkołach na terenie miasta utrzymanie ucznia kosztuje średnio około 1700 złotych.

Rodzice walczą o Szkołę Podstawową nr 1

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo(NS)-Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN