To będzie trudny początek roku szkolnego – mówią samorządowcy z regionu [WIDEO]

28.08.2019

Z jednej strony szukają pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli, o których zdecydował rząd, z drugiej – spodziewają się powrotu do strajku tej grupy zawodowej.

Wójt Lisiej Góry Arkadiusz Mikuła w programie Słowo za słowo oburza się, że w ślad za decyzją o zwiększonych uposażeniach dla pedagogów, nie poszły środki dla budżetów gmin. Sam szuka miliona złotych, by pokryć zobowiązania. I nie kryje, że odbędzie się to kosztem inwestycji.

– Jest to nie w porządku, bo jak się daje podwyżki, to powinno się na to zabezpieczyć środki finansowe. Gminy bardzo mocno odczuwają tę podwyżkę. Są zapewnienia, że jakieś pieniądze dostaniemy, lecz, póki co, ich nie widzimy. Pierwsze podwyżki dla pedagogów trzeba było wypłacić w styczniu, teraz kolejne, a my zostajemy bez dodatkowego grosza.

Pierwsze pół miliona złotych w budżecie Lisiej Góry trzeba było znaleźć przed wakacjami. Jesienią będzie potrzebne drugie tyle. Wójt liczy, że część pieniędzy uda się wygospodarować z oszczędności przetargowych.

A tymczasem nauczyciele nie wykluczają powrotu do strajku. Przez pierwsze dwa tygodnie nowego roku szkolnego ma trwać referendum strajkowe.

Posłuchaj:
Arkadiusz Mikuła
Dorota Kunc
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo - Jakub Bulzak
play
Słowo za słowo - Urszula Rusecka
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN