Bez rewolucji po reformie edukacji w szkołach gminy Łącko

19.03.2019

Nauczyciele z łąckich szkół mogą spać spokojnie. Od przyszłego roku szkolnego nie będzie zwolnień w szkołach na terenie gminy. Wójt Jan Dziedzina zauważył w porannej rozmowie radia RDN Nowy Sącz, że reforma edukacji i tak może niekorzystnie odbić się na pracy nauczycieli.

– Podejmując pewne ruchy dotyczące arkuszy organizacyjnych nie rok, a nawet dwa lata temu, mogę spokojnie powiedzieć, że w naszej gminie nie było i nie ma zwolnień związanych z reformą edukacji. Jednak to nie oznacza, że będzie to takie bezproblemowe i bezbolesne. W przypadku nowej siatki godzin nawet w największych szkołach na terenie gminy są takie specjalizacje, gdzie nie ma pełnego etatu dla człowieka. 

Oznacza to, że niektórzy nauczyciele muszą liczyć się z łączonymi etatami i jeżdżeniem od szkoły do szkoły. Wójt podkreślił też, że gmina nie ma szkół średnich, dlatego w placówkach będzie się uczyć mniej dzieci. – Ogólnie dzieci nie ubywa, ale w przypadku systemu szkolnictwa w gminie Łącko tych dzieci musi ubyć, bo nie prowadzimy szkół średnich. Po klasie 6 mamy klasę 7 i 8 szkoły podstawowej, a wcześniej mieliśmy dodatkowo 3 roczniki gimnazjum – wyjaśniał wójt.

Na razie nie ma planów likwidacji żadnej ze szkół, jednak najbliższy rok szkolny będzie decydującym dla istnienia niektórych placówek. Nadal nie wiadomo też, czy nauczyciele z gminy Łącko przystąpią do ogólnopolskiego strajku.

Posłuchaj:
Jan Dziedzina
Jakub Pędzich
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Wojciech Skruch
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za Słowo (NS)- Paweł Fyda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN