Bezdomni w centrum miasta

03.12.2019

Od kilku tygodni mężczyźni koczujący przy ul. Krakowskiej są sensacją wśród mieszkańców i turystów. W witrynie jednego z punktów handlowych zrobili sobie legowisko.

Po interwencji RDN, strażnicy miejscy odwieźli ich do Punktu Opieki nad Osobami Nietrzeźwymi, lecz dziś prawdopodobnie z niego wyjdą.

Dlaczego służby zareagowały dopiero teraz? – pytają nasi słuchacze.

Podejmujemy takie działania w przypadku, gdy osoby bezdomne są pod wpływem alkoholu – mówi komendant tarnowskiej Straży Miejskiej, Krzysztof Tomasik.

– Strażnicy Miejscy podejmują interwencje, które najczęściej kończą się przewiezieniem takich osób do punktu opieki nad osobami nietrzeźwymi, jak również kierowane są wnioski do sądu za tak zwaną nieobyczajność publiczną. Natomiast jeżeli osoby są trzeźwe strażnicy proponują pomoc czyli przewiezienie do miejsca na ul. Prostopadłej natomiast tutaj jest warunek – nie wolno spożywać alkoholu.

Straż Miejska działania w tym zakresie podejmuje cały rok – dodaje komendant Krzysztof Tomasik.

– Za każdym razem kiedy jest podejmowana interwencja strażnicy miejscy proponują pomoc, pomoc, która związana jest z przewiezieniem takiej osoby do miejsca na ulicy Prostopadłej. tam jest specjalne miejsce, specjalny ośrodek, gdzie takie osoby nie mające dochodu, osoby bezdomne mogą przebywać. Warunkiem jest, że nie można spożywać alkoholu. Te osoby bardzo często mówią, że wiedzą, że takie miejsce jest, że z niego mogą skorzystać, ale podstawowy problem dla nich jest taki, że nie mogą spożywać alkoholu. One wolą przebywać na świeżym powietrzu i im nie odpowiada przebywanie w tym miejscu.

Mieszkańcy są zdania, że mężczyźni, którzy mieszkają na schodach przy ul. Krakowskiej wielokrotnie byli pijani.

Relacjonują, że dla otoczenia nie są groźni.

Przy niskich temperaturach stwarzają zagrożenie sami dla siebie.

Wszelkie interwencje w tej i podobnych sprawach można zgłaszać Straży Miejskiej, Policji bądź w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.

Posłuchaj:
Krzysztof Tomasik
Małgorzata Miczek-Zabawa, Dorota Kunc
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Tarnowski Festiwal Nauki
play
Słowo za Słowo (NS)- Jan Golba
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN