Bezrobocie coraz niższe, ale czy łatwo znaleźć pracę?

11.09.2018

Lepiej niż średnia krajowa – tak według najnowszych statystyk wygląda stan zatrudnienia w Małopolsce.

Choć tendencję spadkową odnotowuje się w całej Polsce, to tylko Wielkopolska i Śląsk wyprzedzają nasze województwo.

Podobnie sprawa ma się także z samym regionem i Tarnowem – tutaj obserwujemy stopę bezrobocia w wysokości 6,8%, a w samym Tarnowie 5,2%. Według statystyk ta wartość ciągle spada.

-Jeśli chodzi o bezrobocie, to ono rzeczywiście spada i jest to tendencja nie tylko krajowa, ale także naszego lokalnego rynku pracy. Wzrost tego bezrobocia nastąpi prawdopodobnie w miesiącach zimowych, bo wtedy prace sezonowe się kończą i mieszkańcy się rejestrują u nas – mówi Angelika Bilska, zastępca dyrektora ds. rynku pracy w Państwowym Urzędzie Pracy w Tarnowie.

Mieszkańcy, z którymi rozmawiała nasza reporterka, nie podzielają jednak tego optymizmu. Ich zdaniem praca jest, ale za najniższą krajową i wcale nie jest tak łatwo ją znaleźć.

-Praca jest dla wybranych. W szczególności ciężko w swoim zawodzie coś znaleźć, na ogół kończy się gdzie indziej. – Jest trochę lepiej w Tarnowie, niż było przedtem, ale i tak nie można powiedzieć, że jest idealnie – komentują.

Tymczasem w Urzędzie Pracy najbardziej poszukiwanymi pracownikami są ci z branży budowlanej, fryzjerskiej i usług kosmetycznych. Popyt jest także na monterów i techników.

Posłuchaj:
Angelika Bilska
Mieszkańcy i przechodnie
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Jerzy Kosiba
play
Słowo za słowo (M) - Roman Ciepiela
play
Słowo za Słowo (NS)- Marek Kwiatkowski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN