Cztery śmigłowce z Mielca trafią do Wojska Polskiego

25.01.2019

Na maszynach z Mielca będzie pracować m.in. jednostka specjalna GROM. Umowę na śmigłowce podpisał dzisiaj Mariusz Błaszczak, szef Ministerstwa Obrony Narodowej z Januszem Zakręckim, prezesem PZL Mielec. W wydarzeniu uczestniczył też premier Mateusz Morawiecki.

– Niech te „czarne jastrzębie”, Black Hawk strzegą polskiego nieba; w herbie Mielca jest czarna przyłbica, ja myślę, że gdzieś tam w naszej świadomości, w naszych umysłach jest też coraz bardziej właśnie ten czarny jastrząb, który niech razem z białym orłem bronią polskiego nieba – mówił premier.

Na tę chwilę zakład i pracownicy czekaliśmy 12 lat – mówi Marian Kokoszka przewodniczący Związków Zawodowych PZL Mielec. – To jest krok w dobrym kierunku i jak rozumiem początek współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej jeśli chodzi o nasze produkty. Długo się ten kontrakt rodził, w bólach i w dalszym ciągu nie jest to wszystko łatwe.

– Wynegocjowaliśmy bardzo dobrą cenę, która obejmuje nie tylko śmigłowce – mówił w Mielcu szef MON Mariusz Błaszczak. – To jest uzbrojenie, doposażenie, to są te wszystkie urządzenia, które stanowią o możliwościach wykorzystania tego śmigłowca, wsparciu działań wojskowych w przedsięwzięciach, które podejmują wojska specjalne.

– To sprawdzone maszyny, które produkują najlepsi fachowcy – komentuje Władysław Ortyl podkarpacki marszałek. – To maszyny sprowadzone i pracujące w wielu państwach świata. Trzeba pamiętać, że miejsca pracy, które przy tym śmigłowcu są i będą tworzone, są miejscami bardzo innowacyjnymi. Potrzeba konstruktorów, informatyków, technologów i montażystów. Takie kadry w Mielcu są.

Śmigłowce mają być gotowe do grudnia. Umowa z PZL Mielec obejmuje także pakiet logistyczny i szkoleniowy dla wojska.

Posłuchaj:
Mateusz Morawiecki
Marian Kokoszka
Mariusz Błaszczak
Władysław Ortyl
Anna Zboch
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Paweł Klimek
play
Słowo za Słowo (NS)- Wiesław Pióro
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN