Blisko 20 mln złotych mniej w miejskiej kasie

22.05.2020

Taki spadek odnotował Urząd Miasta Tarnowa. Głównym powodem są malejące wpływy – przede wszystkim z podatków PIT i CIT i podatku od nieruchomości.

Z tytułu obu podatków do miejskiej kasy za marzec br. wpłynęło ponad 2 mln zł mniej niż rok temu.

Bez finansowej pomocy rządu samorządy sobie nie poradzą – mówi rzecznik prezydenta Tarnowa Ireneusz Kutrzuba. I dodaje, że ta sytuacja nie dotyczy tylko Tarnowa.

– Sytuacja taka dotyczy wszystkich miast i gmin w Polsce, a samorządowcy mówią jednym głosem: bez finansowej pomocy rządu samorządy sobie nie poradzą. Tej pomocy nie przewidziały niestety kolejne rządowe „tarcze”. W kwietniu spadek był drastyczny. Wpłynęło mniej o 6 milionów 953 tysiące złotych w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Prezydent w liście do premiera zasugerował stworzenie państwowego „funduszu stabilizacyjnego”– mówi Ireneusz Kutrzuba.

– Już na przełomie marca i kwietnia prezydent Roman Ciepiela napisał do premiera Mateusza Morawieckiego list, w którym przewidział taką sytuację finansową samorządów i zasugerował stworzenie państwowego „funduszu stabilizacyjnego”. Pismo zostało skierowane do Ministerstwa Finansów. Przewidziany przez prezydenta Tarnowa scenariusz stał się faktem, rządowej pomocy dla samorządów nie ma.

Jak dodaje rzecznik Kutrzuba znaczące spadek zauważalny jest także w dochodach z miejskich usług, np. opłat parkingowych.

Posłuchaj:
Ireneusz Kutrzuba
Katarzyna Antosz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za Słowo (NS)- Paweł Ptaszek
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN