Blisko 60 nauczycieli straciło prace, ponad 20 odeszło na emeryturę

09.09.2019

To oficjalne już dane tarnowskiego magistratu w związku z rozpoczętym właśnie nowym rokiem szkolnym. W pierwszych klasach szkół średnich w Tarnowie uczy się blisko 5 tysięcy osób. Ponad 60% uczniów pochodzi spoza miasta.

W związku z tzw. podwójnym rocznikiem, niektóre szkoły kończą zajęcia po 17.00, a nawet po 18.00.

– Szkoły zaczynają zajęcia między 7.10, a 8.00 w liceach, a kończą między 14.15, a 17.15. W szkołach technicznych uczniowie zaczynają lekcje od 6.55. Najdłużej uczącą się szkołą jest ZSME i równocześnie TCKPiU. Tam zajęcia trwają do 18.15 – mówiła Bogumiła Porębska, dyrektor Wydziału Edukacji UMT.

Zgodnie z decyzją rządu, nauczyciele otrzymują obiecane podwyżki. Jak tłumaczy prezydent Roman Ciepiela, tarnowski magistrat wypłaca je z własnego budżetu, gdyż nie otrzymał ani złotówki ze zwiększonej subwencji na ten cel.

Przygotowując się do przyszłorocznego budżetu, analizujemy również możliwości sfinansowania wszystkich zadań oświatowych. Będzie to bardzo trudne – dodaje.

– Już w tym roku, z własnego budżetu dokładamy 100 mln złotych do subwencji, która wynosi 197 mln zł, a wydatkujemy 307 mln zł. Ze źródeł innych niż subwencja oświatowa dodajemy 110 mln zł. W przyszłym roku będzie bardzo trudno utrzymać taki poziom dofinansowania z budżetu miasta, ponieważ zmniejszy się PIT.

We wszystkich szkołach w Tarnowie uczy się obecnie blisko 11 360 osób.

Najwięcej klas pierwszych, bo aż czternaście, spośród wszystkich szkół średnich jest w III LO.

Posłuchaj:
Bogumiła Porębska
Roman Ciepiela
Wydawca, fot. zdjęcie ilustracyjne / archiwum
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo - Jakub Bulzak
play
Słowo za słowo - Urszula Rusecka
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN