Boom na wnioski 500 plus

26.07.2019

W niecały miesiąc do tarnowskiego MOPS-u wpłynęło już 6,5 tysiąca wniosków o przyznanie tego świadczenia. 

W zeszłym roku wszystkich wniosków o przyznanie dopłaty rządowej na dzieci było łącznie 7200. Pracownicy urzędu przyznają, że w tym roku może być ich nawet dwa razy więcej. Powodem jest zmiana przepisów.

Od tego roku rodziny mogą starać się o 500 zł także na pierwsze dziecko, a nie, jak było wcześniej, na każde kolejne. Zniesiono też próg dochodowy.

Mimo to zdarzają się sytuacje, gdy rodziny chcą dostać świadczenie podwójnie – zauważyła Małgorzata Mularczyk z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tarnowie.

– Mamy kilkanaście takich przypadków, gdzie zarówno matka,  jak i ojciec złożyli wnioski o przyznanie świadczenia wychowawczego na te same dzieci. Teraz musimy przeprowadzić postępowanie wyjaśniające, z kim dzieci mieszkają, czy rodzice wspólnie wychowują dzieci. Pracownicy MOPS-u udadzą się w środowisko w celu przeprowadzenia wywiadów środowiskowych.

W przypadkach gdy sytuacja była jasna, MOPS w Tarnowie wypłacił już pieniądze w ramach programu 500 plus tym, którzy złożyli wnioski elektroniczne od 1 lipca. Do portfeli tarnowian z tego tytułu trafiło prawie 200 tys. zł. Kolejna wypłata będzie 30 lipca.

Od 1 sierpnia będzie można złożyć też wnioski w formie papierowej. W Tarnowie będzie jednak zmiana, gdzie złożycie papiery o 500 plus. W tym roku zrobicie to w trzech punktach: przy ul. Brodzińskiego 14, w filii Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej na ul. Granicznej 8a oraz w hali sportowej TOSiR przy ul. Krupniczej 8a.

Do końca września muszą złożyć wnioski te osoby, które nie pobierały świadczenia 500 plus na pierwsze dziecko. Natomiast rodziny, które dostają już 500 plus, mają czas do końca października.

Posłuchaj:
Małgorzata Mularczyk
Jolanta Moździerz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Sławomir Bator
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za Słowo (NS)- Ludomir Handzel
play
Słowo za słowo (NS)-Luiza Piątkiewicz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN