Brakuje pieniędzy na budowę Narodowego Centrum Autyzmu w Stróżach

13.04.2018

Budowa Narodowego Centrum Autyzmu w Stróżach jest zagrożona. Mimo, że budynki już istnieją, to nadal jest jeszcze dużo pracy przy ich wykończeniu. Powodem są przede wszystkim finanse. Dlatego pracownicy Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym założyli internetową zbiórkę dzięki której można wspomóc budowę ośrodka.

Od początku tego miesiąca prowadzone są dwie internetowe zbiórki: na facebooku i portalu siepomaga.pl.

– Wpłacać można na wiele sposobów: przelewem, kartą kredytową. Praktycznie wszystkie konta bankowe są obsługiwane – tłumaczy Piotr Wojtas, pomysłodawca zbiórki i kierownik Zakładu Aktywności Zawodowej w Stróżach.

Cel zbiórki jest ambitny, ponieważ potrzeba miliona złotych. Pomysłodawcy twierdzą, że pieniądze uda się zebrać do końca tego roku. Zostaną głównie przeznaczone na wykończenie wnętrza budynku.

Kamień węgielny pod budowę centrum autyzmu wmurowano w czerwcu ubiegłego roku. Do tej pory, doprowadzenie budynków do zamkniętego stanu surowego kosztowało ponad 3 miliony złotych. Aby ośrodek mógł rozpocząć pracę potrzeba jeszcze dodatkowych 4. Znajdzie się w nim miejsce dla 80 osób chorych na autyzm. Będą mogły pracować w miarę swoich możliwości i rehabilitować się.

– Cały budynek podzielony jest na 3 części. Jedna zostanie przeznaczona na dom pomocy społecznej osób z autyzmem, druga na warsztaty terapii zajęciowej, zaś w trzeciej znajdą się gabinety lekarskie – wyjaśnia Mateusz Poręba, koordynator budowy.

Narodowe Centrum Autyzmu Będzie skierowane głównie do osób dorosłych.

Na problem opieki nad osobami dorosłymi zwraca uwagę Renata Rosłaniec, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnością Intelektualną.

– Coraz więcej zapomina o dorosłych z autyzmem. Pamiętajmy rodzic nie jest osobą wieczną, dlatego trzeba im pomagać w opiece nad chorymi – dodaje.

Aby jeszcze bardziej pokazać problem autystów w sobotę (14.04) ulicami Nowego Sącza przejdzie marsz z okazji Światowego Dnia Świadomości o Autyzmie. Tegoroczne hasło to „Autyzm na całe życie”, organizatorzy chcą zwrócić uwagę na to, że autyzmu nie można wyleczyć.

Stąd może się wydawać, ze budowa centrum autyzmu w Stróżach jest odpowiedzią na problemy osób dorosłych z autyzmem, którymi rodzina nie może się zająć samodzielnie. Oprócz zbiórek internetowych, fundację można wesprzeć również przekazując 1 % podatku.

Z pewnością w budowie nie pomaga sprawa senatora Stanisława Koguta. Prezes i założyciel Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym jest podejrzewany o branie łapówek. Kłopoty wizerunkowe potęguje fakt, że polityk miał przeznaczać część nielegalnie zdobytych pieniędzy na rzecz swojej fundacji. Tymczasem na ośrodek najbardziej czekają dorośli chorzy na autyzm, którym taka placówka pomoże w codziennym funkcjonowaniu.

Posłuchaj:
Mateusz Poręba
Renata Rosłaniec
Piotr Wojtas
Jakub Pędzich, fot. Krzysztof Gryzło
Udostępnij:
ZGŁOŚinterwencję
Co?
Gdzie?
Kiedy?
Patronat radia rdn
regionalne wiadomości sportowe
sport.
rdn.pl
MAGAZYN
żużlowy
rdn_f polecamy