Brakuje ważnych leków w aptekach. Problem dotyczy także Tarnowa

12.07.2019

W opublikowanym ostatnio przez resort zdrowia wykazie produktów zagrożonych brakiem dostępności, znalazły się 324 pozycje. Ministerstwo uspokaja, że główne leki, których brakowało, są już w hurtowniach na terenie Polski.

Klienci aptek w Tarnowie, z którymi rozmawialiśmy mówią, że do takich sytuacji nie powinno dochodzić.

Lek na serce jest niedostępny, zamiennik trudno powiedzieć jaki, nie ma ich w hurtowniach podobno. Nie wiem, jak sobie z tym poradzić. Dobrze, że jeszcze mam mały zapas. To nie jest zdrowa sytuacja. – Z prasy wiem, że tak jest. Nienormalna sytuacja, jeśli leków brakuje w aptekach. – Współczuje tym osobom, którym zabrakło leków, mnie udało się kupić te, które potrzebuje – powiedzieli nam przechodnie.

Problem dostępności leków dotyczy również tarnowskich aptek – mówi nam kierownik jednej z nich Michał Paprocki.

– Jeżeli jest taka możliwość to proponujemy zamienniki tych leków innych firm. Nie zawsze lek ma zamiennik, czasami zamiennika również brakuje. Prowadzi to do stresujących sytuacji po obu stronach, bardziej stresujących dla pacjenta, bo on ma duży problem, że może nie kontynuować leczenia, albo być zmuszony do zażywania innego leku, ale nie takiego samego.

Jak dodaje farmaceuta problem braku niektórych leków nasilił się w ostatnich latach.

– Między innymi ze względu na gorszą dostępność substancji leczniczych z Chin, gdzie m.in. okazywało się, że niektóre z tych substancji były zanieczyszczone. Kilka czynników na to wpływa, np. firma produkuje mniej leków niż wymaga rynek polski. Wcześniej leków brakowało przez nielegalny wywóz leków za granicę, który dotyczył leków refundowanych, zwłaszcza drogich. Czasami czasowo brakuje leków, bo firma zmienia opakowania.

Według zapewnień resortu zdrowia leki najszybciej jak to możliwe trafią do aptek.

15 lipca ruszy bezpłatna infolinia, gdzie będzie można zadzwonić i dowiedzieć się, w której aptece można dostać konkretne lekarstwo.

Posłuchaj:
Klienci aptek
Michał Paprocki
Małgorzata Miczek-Zabawa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Marta Malec-Lech
play
Słowo za Słowo (NS)- Wacław Ligęza
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN