Budowa ocynkowni w poddębickiej Zawadzie z kolejnymi problemami. Co dalej z oprotestowaną inwestycją?

23.05.2019

Po tym jak Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło negatywną decyzję środowiskową wójta gminy Dębica w tej sprawie, samorząd przystąpił ponownie do procedury wydania decyzji.

Poprosił o opinię m.in. Wody Polskie, które przy poprzedniej decyzji wydały dwie różne opinie – dla Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, a drugą dla firmy Olimp Labs – wyjaśnia Marek Mikrut, wicewójt gm. Dębica.

– Tam były rozbieżności co do dwóch opinii wód polskich. Musieliśmy rozpatrywać drugi raz całą sprawę. Wody polskie utrzymały stanowisko, że zakład będzie miał negatywne oddziaływanie w tym terenie, zwłaszcza na ujęcia wód pitnych w tamtym terenie.

Przyszło także stanowisko Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie również negatywne.

Te opinie, to dla mnie duże zaskoczenie – komentuje Zbigniew Miodowski, prezes firmy ZinkPower.

– Jeżeli Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska nie uzgodniła warunków realizacji inwestycji, to jest to dla mnie zaskoczenie, bo w pierwszym etapie nie miał wątpliwości co do tej inwestycji. To dla mnie kuriozalne, bo przecież ten teren jest dedykowany firmom, które znacząco oddziałują na środowisko i taki też jest miejscowy plan.

Teraz gmina ma wydać decyzję środowiskową. Marek Mikrut nie kryje, że po tych opiniach, gmina po raz kolejny wyda decyzję negatywną.

Prezes firmy ZinkoPower z kolei zapewnia, że jeśli tak się stanie, to z samorządem spotka się w Wojewódzkim Sadzie Administracyjnym, bo on z inwestycji nie zrezygnuje.

Więcej w Pulsie Regionu.

Posłuchaj:
Marek Mikrut
Zbigniew Miodowski
Anna Zboch, fot. archiwum
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Słowo - Rozgryźć Kościół - ks. Michał Dąbrówka
play
Słowo za Słowo (M) - Marcin Kiwior
play
Słowo za Słowo (NS)- Paweł Fyda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN
Magazyn żużlowy
w każdy wtorek o 16.30