Burek bez grzyboznawcy – grzyby sprzedawane bez atestów?

01.08.2019

Wysyp grzybów zaskoczył zarządców targowisk w Tarnowie. Nie zdążyli zatrudnić grzyboznawcy, zanim na straganach pojawiły się pierwsze prawdziwki, kozaki czy maślaki. Wyznaczona osoba co roku w sezonie wakacyjnym sprawdza, czy przynoszone do sprzedaży grzyby, na pewno są jadalne.

Adam Paszkot z Targowisk Miejskich przypomina jednak, że to sprzedający mają obowiązek zadbać o wymagane atesty.

– Każda osoba, która handluje grzybami powinna mieć taki atest. Jeżeli my na razie nie mamy takiej osoby, która go wyda, to grzybiarz powinien pójść do Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Tarnowie, poprosić o sprawdzenie grzybów, żeby nie doszło do sytuacji tragicznych.

Zarządcy Targowisk Miejskich w Tarnowie planują zatrudnić grzyboznawcę bądź klasyfikatora grzybów w ciągu najbliższych kilku dni.

Ekspert będzie sprawdzać grzyby na burku i wydawać atest bezpłatnie. Dokument ma jednak określony termin ważności – dodaje Adam Paszkot.

– Każdej osobie jest wydawany atest, który jest uzgodniony z Sanepidem i ten dokument jest ważny przez 24 godziny. Niestety zdarzały się w przeszłości sytuacje, że osoba zatrudniona przez nas do klasyfikacji grzybów, znalazła u sprzedających trujące okazy. 

Z rezerwą do grzybów podchodzą sami kupujący. Jak przyznała jedna z mieszkanek Tarnowa, miałaby problem z odróżnieniem grzyba jadalnego od trującego.

– W ogóle nie znam się na grzybach, pytam tylko z ciekawości o cenę, ale zanim kupię, muszę się upewnić, że sprzedawca ma wymagany atest. Jeśli chodzi o grzyby, to jestem tutaj ostrożna.

Obowiązek atestu przy sprzedaży grzybów wprowadzono 17 lat temu. Od tej pory na tarnowskich targowiskach wydano około 30 tysięcy atestów.

Do tematu będziemy jeszcze wracać.

Posłuchaj:
Adam Paszkot
Kupująca
Jolanta Moździerz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo - Jarosław Kolendo
play
Słowo za słowo - Grzegorz Kozioł
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN