Burzliwie o szpitalu

26.02.2019

Kilka godzin dyskutowali radni powiatu mieleckiego, a raczej przerzucali się odpowiedzialnością za trudną sytuację placówki specjalistycznej.

W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele związków zawodowych.

Polityka nie powinna wchodzić za próg szpitala – komentuj Ewa Mokrzycka-Saj, przewodnicząca Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”.

Szpital to nie przetarg miedzy opcją, która rządzi a tą, która już rządziła. Najważniejsi są pacjenci i pracownicy i nie może być tutaj walki politycznej.

Radni mieli nad czym dyskutować, bo w czasie sesji przedstawiono audyt z którego wstępnie wynika, że straty szpitala za 2018 rok wyniosą ponad 7 mln złotych przy 5,5 mln amortyzacji.

– Jeśli nic się nie zmieni po zamknięciu bilansu rocznego w kwietniu, to radni staną przed decyzją wyłożenia z budżetu brakującego ponad 1,5 mln złotych – mówi Stanisław Lonczak starosta mielecki.

– Trzeba będzie ciąć wydatki, aby tę kwotę znaleźć. Szpital musi funkcjonować. Mam jednak nadzieje, że te pieniądze pozwolą chociaż na chwile ustabilizować sytuację. Zdaje sobie jednak sprawę, że to tylko kropla w morzu potrzeb.

Audyt potwierdził także przedstawioną przed dyrektora Leszka Kwaśniewskiego prognozę zadłużenia szpitala na 2019 rok. Wynosi ona 15 mln złotych.

Teraz ma być opracowany program naprawczy szpitala, który wdrażać będzie już nowy dyrektor.

Posłuchaj:
Ewa Mokrzycka-Saj
Stanisław Lonczak
Anna Zboch
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Jakub Kwaśny
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Rokosz
play
Słowo za Słowo (NS)- Milenia Małecka Rogal
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN