Ma być łatwiej zdać egzamin na prawo jazdy

14.08.2019

Według nowych przepisów, osobom ubiegającym się o ten dokument, podczas jazdy mogą pomóc urządzenia elektroniczne zamontowane w pojazdach. Obecnie wiele samochodów jest wyposażonych w różne elektroniczne czujniki lub układy, z których zdający będzie mógł skorzystać podczas jazdy egzaminu.

Szczególnie będzie to duże wsparcie na placu manewrowym – mówi Sławomir Turek, zastępca dyrektora Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnowie.

– Czujniki cofania lub kamery cofania. Tu jeśli osoba dysponuje takim pojazdem i korzysta ze swojego samochodu, mogą być te urządzenia dopuszczone, a auto w ten sposób nie jest dyskwalifikowane. Doszły również ułatwienia w zdawaniu egzaminu praktycznego na motocyklu. Otóż w slalomie szybkim wystarczy wykonanie jednego przejazdu, a nie jak dotychczas dwóch.

Placówka przygotowuje się również do wprowadzenia przepisów o limicie egzaminów. Obecnie każdy z tarnowskich egzaminatorów przeprowadza średnio 10 testów dziennie.

Od nowego roku ta liczba się zmniejszy – dodaje Sławomir Turek.

– Egzaminator będzie mógł wykonać maksymalnie dziewięć egzaminów praktycznych w ciągu dnia. Natomiast w kategorii B+E, C czy C1 nie więcej niż sześć. W przypadku kategorii samochodów z przyczepami czy autobusów, maksymalnie pięć części praktycznych. Z naszej strony będzie to wymagało reorganizacji. Prawdopodobnie będziemy musieli zatrudnić dodatkowych egzaminatorów.

Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnowie planuje zatrudnić dwóch dodatkowych egzaminatorów. Pozwoli to na zmniejszenie kolejek.

Obecnie średni czas oczekiwania na egzaminy to około 2,3 tygodni. W czasie wakacji ten czas jeszcze się wydłuża.

Posłuchaj:
Sławomir Turek
administrator
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Czech
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za Słowo (NS)- Artur Bochenek
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN