Był już dzik, więc w tym roku na ruszt trafił bażant – Dzikie Smaki Sądecczyzny w Muszynie

17.11.2017

Uczniowie z Zespołu Szkół w Muszynie najlepiej przygotowali bażanta. Karolina Franczyk i Mikołaj Zarzycki zostali zwycięzcami II edycji Powiatowego Konkursu Kulinarnego „Dzikie Smaki Sądecczyzny”. Ich potrawą popisową był „Kur z Kolchidu”.

W ubiegłym roku młodzi uczniowie z siedmiu szkół powiatowych mieli do dyspozycji mięso z dzika. Tym razem na ruszt trafił bażant dostarczony przez Polski Związek Łowiecki. Każda z drużyn pracowała w takich samych warunkach czyli kuchni muszyńskiego Zespołu Szkół.

Jury, w którym byli specjaliści z zakresu gastronomii, oceniało smak każdej z potraw, jej wygląd i sposób zaprezentowania na talerzu. Gratulujemy zwycięzcą ale pozostałym drużynom.

II miejsce zajęli Arkadiusz Tokarczyk i Mateusz Turek z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Krynicy-Zdroju, którzy przygotowali potrawę „Wykwintniś w smakach jesieni”. Trzecie Katarzyna Zapart i Jakub Jurek z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wincentego Witosa w Nawojowej, którzy przygotowali potrawę „Król łąk”

Swoje potrawy prezentowali także uczniowie ZPZ w Grybowie, ZS w Łącku, ZSP w Starym Sączu i ZSP w Tęgoborzy.

Maria Mółka, Maria Olszowska
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo(NS) - Michał Diduch
play
Rozmowa dnia NS - Renata Czerwicka RTCK
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN