Była dyrektor tarnowskiej szkoły skazana już prawomocnie za przywłaszczenie pieniędzy

16.10.2020

Sąd Okręgowy w Tarnowie utrzymał w mocy wyrok sądu pierwszej instancji, skazujący Alicję C.-F. na 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata i 4 tysiące zł grzywny.

Nauczycielka została skazana za przywłaszczenie ponad 5 tysięcy 700 zł ze zbiórki na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Fałszowała też podpisy uczniów, robiąc to z premedytacją, zmieniając przy tym charakter pisma.

Jak mówiła podczas ogłoszenia wyroku sędzia Sądu Rejonowego w Tarnowie Katarzyna Kozicka-Kania, zachowanie nauczycielki zasługiwało na wyraźne potępienie i nie można abstrahować od tego, kim była i jaką funkcję pełniła.

– Należało ją traktować jako autorytet dla młodzieży. Kierowały nią jedynie niskie pobudki finansowe. Oskarżona twierdziła, że przez nieuwagę się nie rozliczyła z jednej koperty – już abstrahując od tego, że to nie była mała standardowa koperta, która mogłaby się zawieruszyć, ale duża, foliowa torba, w której znajdowało się co najmniej kilka kilogramów pieniędzy – i ta dodatkowa „koperta” nie była w ogóle ujęta w tym wykazie przedstawionym do rozliczenia podczas finału.

Jak informuje dyr. Wydziału Edukacji w Urzędzie Miasta, Bogumiła Porębska, nauczycielka złożyła rezygnację z funkcji dyrektora.

– Pani dyrektor złożyła prośbę o rozwiązanie stosunku pracy i odwołanie z funkcji dyrektora z dniem 13 października. Prezydent przychylił się do tych wniosków pani dyrektor.

Oskarżona została też obciążona kosztami postępowania.

Była dyrektor nie przyznała się podczas procesu do zarzutów. Utrzymywała, że padła ofiarą spisku czy zawiści. Do zdarzenia doszło po finale Wielkiej Orkiestry w 2018 roku.

Dodajmy, że nauczycielka zwróciła brakującą kwotę po tym, jak zostało wszczęte postępowanie w sprawie przywłaszczenia pieniędzy.

Posłuchaj:
Katarzyna Kozicka-Kania
Bogumiła Porębska
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo(NS)-Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN