Były prezydent złożył rezygnację z mandatu już po wyroku

23.11.2017

Ryszard Ścigała złożył oficjalną rezygnację ze stanowiska radnego Rady Miasta Tarnowa. To jednak nie wpłynie na formalności związane z wygaszaniem mandatu – dowiedziało się Radio RDN.

Przypomnijmy – były prezydent Tarnowa został skazany na 3 lata więzienia za przyjęcie łapówki. Wyrok pozbawił go też mandatu w Radzie Miasta. Ryszard Ścigała złożył jednak rezygnację z mandatu, ale w dniu kiedy zapadł wyrok, czyli już po fakcie.

Andrzej Cyz, dyrektor Delegatury Krakowskiego Biura Wyborczego w Tarnowie tłumaczy, że rezygnacja nie wpłynie na procedurę. – Pan Ścigała zrezygnował z czegoś, czego już nie miał w momencie tej rezygnacji. Rezygnacja jest z dnia 13 listopada, wyrok zapadł 13 listopada. Rezygnacja została złożona na ręce przewodniczącego Rady Miejskiej 14 listopada, a do komisarza trafiła 16 listopada przesłana przez przewodniczącego – mówi Andrzej Cyz.

Najpewniej miejsce Ryszarda Ścigały w Radzie Miasta zajmie Stefan Wrona. To on, po nim, zebrał w ostatnich wyborach najwięcej głosów spośród kandydatów ugrupowania Tarnowianie, które reprezentował były prezydent miasta.

Komisarz ma 14 dni na podjęcie decyzji o wygaszeniu mandatu. – Procedura będzie mogła się rozpocząć kiedy brzeski sąd dostarczy odpis wyroku – dodaje dyrektor Delegatury Krakowskiego Biura Wyborczego w Tarnowie. – Zgodnie ze stanowiskiem komisarza pan Ścigała stracił mandat w wyniku wyroku sądu, który pozbawił go prawa wybieralności. Został skazany na karę pozbawienia wolności. W związku z tym pan komisarz następnego dnia, czyli 14 listopada, wystąpił do Sądu Rejonowego w Brzesku o przekazanie mu odpisu prawomocnego wyroku. Teraz wszystko w rękach sądu – tłumaczy Andrzej Cyz.

Sąd Rejonowy w Brzesku czeka na razie na uzasadnienie wyroku z Sądu Okręgowego w Tarnowie. Później będzie miał kolejne 14 dni na przesłanie odpisu do komisarza wyborczego. Cała procedura może się zakończyć w grudniu lub na początku stycznia.

Posłuchaj:
Andrzej Cyz
Andrzej Cyz
administrator
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Roman Łucarz
play
Słowo za słowo (M) - Edward Czesak
play
Słowo za Słowo (NS)- Marek Kwiatkowski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN