Chełmiec miastem? Ministerstwo jest na nie

11.12.2018

Miejscowość Chełmiec najprawdopodobniej nie będzie miastem od 1 stycznia 2019 roku. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów, który uchyla decyzję o przyznaniu praw miejskich Chełmcowi. 

Można powiedzieć, że w tej sprawie szykuje się prawdziwe deja vu. W lipcu 2017 roku roku Rada Ministrów, podjęła decyzję o nadaniu statusu miasta z dniem 1 stycznia 2018 roku. Podpisała je ówczesna premier Beata Szydło. Jednak pod koniec ubiegłego roku, MSWiA uchyliło tę decyzję.

W uzasadnieniu można było przeczytać, że pojawiły się pewne wątpliwości, dotyczące przeprowadzenia konsultacji społecznych. Duże znaczenie miało również pismo przesłane do ministerstwa przez 8 radnych gminy, którzy prosili o ponowną analizę sprawy, w tym sprawdzenie rzetelności przeprowadzenia konsultacji społecznych.

Rada Ministrów podjęła decyzję o odroczeniu nadania statusu miasta do 1 stycznia 2019 roku. Uznano, iż przez ten czas zostaną wyjaśnione wszystkie niejasne kwestie. Tak się jednak nie stało. W sprawie interweniował nawet wojewoda małopolski, jednak władze gminy nie przeprowadziły ponownie konsultacji społecznych.

Dlatego ci sami radni ponownie powiadomili o tym MSWiA. W najnowszym dokumencie nie ma mowy o kolejnym przesunięciu terminu nadania praw miejskich miejscowości Chełmiec. Może to oznaczać, że jest to ostateczna decyzja ministerstwa.

Poniżej treść rozporządzenia:

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Mariusz Szewczyk, Maciej Małozięć
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Kozioł
play
Słowo za Słowo (NS)- Antoni Koszyk
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN