Ciąg dalszy zamieszania wokół zmiany nazw ulic

03.08.2018

Decyzją wojewody, na wniosek Instytutu Pamięci Narodowej, ulica Władysława Kiernika w Bochni od początku sierpnia nosi nazwę Jana Achacego Kmity.

Bocheński samorząd nie zamierza jednak się poddawać. Na wtorek została zwołana nadzwyczajna sesja Rady Miasta. Na niej burmistrz poprosi radnych, aby upoważnili go do zaskarżenia zarządzenia wojewody.

Nikomu nie przeszkadzała poprzednia nazwa ulicy – mówią reporterowi RDN mieszkańcy ulicy Kmity. – Poprzednia nazwa ulicy nie przeszkadzała mi. I tak nikt nie zwracał uwagi, co ten Kiernik robił po wojnie, bo o to głównie chodziło IPN. To wygląda na sprawy polityczne i raczej nie ma co dalej wnikać. – Głównie przeszkadza właścicielom firm, wezwanie firm do kas fiskalnych oraz zgłoszenie zmiany nazwy ulicy po urzędach, a szczególnie w Urzędzie Skarbowym. – Te zmiany nazw to powodują tylko mętlik i w życiu a także orientacji miasta – dodają.

Zmiana nazwy ulicy, to efekt ustawy dekomunizacyjnej. Według IPN poprzedni patron ulicy Władysław Kiernik symbolizował ustrój komunistyczny.

Obecny – Jan Achacy Kmita był polskim poetą pochodzącym z Małopolski, żyjącym na przełomie XVI i XVII wieku.

Posłuchaj:
Mieszkańcy
administrator
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Jakub Kwaśny
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Rokosz
play
Słowo za Słowo (NS)- Milenia Małecka Rogal
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN