Cichy zabójca znów atakuje

30.10.2019

W ciągu ostatnich kilku dni w Tarnowie były aż dwa przypadki ulatniającego się czadu.

W jednym z domów na ul. Gruntowej tlenek węgla wydostawał się z gazowego podgrzewacza wody w łazience – dwie osoby, w tym małe dziecko, trafiły do szpitala.

Dlatego tak ważne jest, żeby upewnić się, czy nasz piecyk jest sprawny – przypomina rzecznik tarnowskiej Straży Pożarnej, Paweł Mazurek.

– Poddać przeglądowi piecyki gazowe, ale również te urządzenia grzewcze, które są zasilane energią elektryczną, jak i paliwem stałym, czyli nie tylko gazowym. Już we wczesnej fazie jesieni należy dokonać przeglądy instalacji: kominowych, spalinowych i wentylacyjnych. Kolejny krok to sprawdzenie okien, czy mikrowentylacje i szczeliny są sprawne, żeby nie były okna za bardzo doszczelnione.

Jest kilka symptomów, które powinny nas zaniepokoić, jeśli chodzi o ulatnianie się tlenku węgla – dodaje Paweł Mazurek.

– Podstawowe objawy zatrucia to są: przyspieszona czynność serca, osłabienie, ból głowy, duszności, senność, czyli ogólnie mówiąc złe samopoczucie – kręci się nam w głowie, źle się czujemy.

Przed ulatniającym się czadem może ostrzec tzw. czujka czadu. Urządzenie, dzięki wmontowanemu czujnikowi, wykrywa tlenek węgla i zaczyna piszczeć. Taki przypadek był kilka dni temu w Tarnowie.

Posłuchaj:
Paweł Mazurek
Jolanta Moździerz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Rokosz
play
Wojciech Włodarczyk
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN