Ciecz w beczkach nie stwarza zagrożenia – tak wynika z ekspertyzy

17.11.2019

Substancje zgromadzone na opuszczonej posesji w Królówce w gminie Nowy Wiśnicz obecnie nie zagrażają ani zdrowiu mieszkańców, ani nie stwarzają zagrożenia dla środowiska. Takie są wnioski z pierwszej ekspertyzy biegłego przeprowadzonej na miejscu.

Zbiorniki na terenie posesji, gdzie niegdyś funkcjonował lokal gastronomiczny pojawiły się w ubiegłym tygodniu. Zaniepokojeni mieszkańcy, obawiający się, że mogą zawierać nielegalne odpady poinformowali policję.

Dochodzenie wszczęła Prokuratura Okręgowa. Jak ustalili śledczy w sumie na terenie posesji zmagazynowanych zostało 35 palet z beczkami.

Jak informuje rzecznik Prokuratury Okręgowej Mieczysław Sienicki zawartość przebadał biegły i wydał opinię, z której wynika, że ciecz w beczkach nie stwarza zagrożenia.

– Gdyby natomiast doszło do rozszczelnienia lub uszkodzenia beczki i wycieku substancji wówczas takie zagrożenie może się pojawić.

Tymczasem mieszkańcy obawiają się powtórki sytuacji z Dołęgi w powiecie brzeskim.

W ubiegłym roku na jedną z działek przywieziono tu dziesiątki beczek z toksycznymi odpadami. Właściciel posesji wydzierżawił ją poprzez firmę pośredniczącą. W prowadzonym śledztwie ustalono, że osoba na którą zawarto umowę dzierżawy jej nie podpisała, a dane do sporządzenia dokumentu pochodziły ze skradzionego dowodu osobistego. Postępowanie zostało umorzone.

Posłuchaj:
Marek Kołdras
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Sorys
play
Słowo za słowo (M) - Józefa Szczurek-Żelazko
play
Słowo za Słowo (NS)- Marek Kwiatkowski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN