Coraz bliżej budowa zjazdu z autostrady A4 w Wierzchosławicach?

11.02.2019

Urzędnicy obiecują, że ostatnie, nieudane, próby rozstrzygnięcia przetargu na realizację inwestycji, nie zatrzymają zarządu województwa w budowie drogi i mostu.

Na ten temat rozmawiano podczas specjalnego spotkania w tarnowskim starostwie powiatowym. Największym problemem jest budowa mostu na Dunajcu w Ostrowie.

W ostatnich miesiącach nurt wody zniszczył brzegi – mówi dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie, Marta Maj.

Rozpoczęliśmy rozmowy, ponieważ w trakcie przetargu, w lecie przyszła woda, która zabrała brzeg. W tej chwili warunki się zmieniły i musimy aktualizować hydrologię, na bazie której te rozwiązania żeśmy przyjmowali. „Wody Polskie” patrzą teraz łaskawszym okiem na podporę nurtową. W związku z tym zobaczymy co nam da ta ekspertyza.

W ubiegłym roku ogłoszono przetarg na wykonanie tej inwestycji na zasadzie zaprojektuj i wybuduj. Wpłynęło 6 ofert, najtańsza na kwotę 206 mln zł, zaś najdroższa na 254 mln zł.

Zarząd województwa małopolskiego mimo fiaska ze znalezieniem firmy budowlanej, w najbliższych miesiącach zamierza ogłosić przetarg na wykonanie projektu drogi oraz mostu.

Pieniądze na ten cel znalazły się w budżecie województwa – mówi wicemarszałek małopolski Łukasz Smółka.

Środki finansowe są zabezpieczone. Nowy zarząd województwa nie wyrzucił tej inwestycji. Nic nie wyciął i nie przełożył na realizację innego zadania. Jest kwota 130 milionów złotych. Natomiast najniższa oferta złożona w tamtym roku, w ramach postępowania przetargowego jest 206 milionów złotych. W związku z tym my też chcemy dokładnie przeanalizować tę inwestycję. Zaprojektować i powiedzieć mieszkańcom regionu tarnowskiego, że to zadanie dla nas jest bardzo ważną inwestycją.

Zjazd z autostrady A4 w kierunku zachodnich dzielnic Tarnowa ma odciążyć mocno wyeksploatowany most wzdłuż drogi wojewódzkiej.

Obecna przeprawa wymaga pilnej naprawy, którą chcemy wykonać w kwietniu – mówi starosta tarnowski Roman Łucarz.

Stan techniczny asfaltu na tym moście wymaga bardzo szybkiego remontu. Są duże ubytki, a takie doraźne remonty nic nie dają. Dlatego musimy załatwić to kompleksowo. Musimy położyć nawierzchnię na całej szerokości. Dlatego że ten most ma taką konstrukcję, że nie możemy położyć większej masy bitumicznej niż kilka centymetrów. Musi ona być o odpowiednich parametrach wytrzymałościowych, aby za kilka miesięcy się nie rozjechała. Zwłaszcza podczas letnich upałów.

Tarnowski magistrat liczy, że w najbliższym czasie uda się rozpocząć budowę drogi. To pozwoli na przebudowę ulicy Witosa oraz Kwiatkowskiego.

Te dwie inwestycje się łączą – mówi prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela.

Cała realizacja toczy się już od 2012 roku. Dobrze by było, aby kończyć fazę przygotowawczą i zacząć realizację. Są oczywiste problemy. Przetargi ujawniły wyższe kwoty niż były zagwarantowane w budżecie województwa. W części droga wchodzi na teren miasta. W związku z tym miasto nie tylko jest zainteresowane budową drogi i mostu, ale zadeklarowało partycypację w kosztach.

W budowę łącznika autostradowego mają włączyć się przedstawiciele samorządów Tarnowa, powiatu tarnowskiego oraz gminy Wierzchosławice. Natomiast według planów władz województwa, budowa nowej drogi oraz mostu na Dunajcu potrwałaby do 2023 roku.

Posłuchaj:
Marta Maj
Łukasz Smółka
Roman Łucarz
Roman Ciepiela
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za Słowo (NS)- Marek Kwiatkowski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN