Coraz więcej agresywnych pacjentów

25.05.2020

Procedury to nie fanaberia, a wymóg związany z funkcjonowaniem w czasie epidemii koronawirusa – mówią lekarze i pielęgniarki, którzy coraz częściej w ostatnim czasie spotykają się z agresją ze strony pacjentów.

Wypełnianie ankiet, mierzenie temperatury i wywiad to nowa rzeczywistość w przychodniach.

Zdarzają się tacy pacjenci, którzy wchodząc, od razu atakują i znieważają – mówi Renata Sitko, pielęgniarka w Zespole Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie.

W marcu tego roku placówki medyczne wprowadziły nowe obostrzenia rządowe, a także zawiesiły wykonywanie niektórych usług.

Jak mówi pielęgniarka, po wznowieniu pracy przychodni, liczba pacjentów przyjmowanych w tarnowskim ZPS wzrosła czterokrotnie.

Wraz z ilością pacjentów, wzrosła też ich agresja – dodaje Renata Sitko.

– Jest to najczęściej agresja słowna, znieważanie, wyśmiewanie procedur, niereagowanie na prośby personelu odnośnie dystansu społecznego, właściwego zasłaniania ust i nosa, dezynfekcji rąk i bardzo niechętne korzystanie z szatni. Zdarza się również komentowanie wulgarnymi słowami konieczności wypełniania ankiety wstępnej kwalifikacji. Spotykamy się również z częstymi wybuchami złości, krzykami, okazywaniem niezadowolenia z powodu utrudnionego kontaktu telefonicznego.

Zgłaszają się też pacjenci pod wpływem alkoholu lub z podejrzeniem, że są pod wpływem środków odurzających.

Medycy apelują o cierpliwość i podkreślają – chcemy chronić siebie, ale przede wszystkim jest to dla dobra pacjentów i społeczeństwa – zaznacza Renata Sitko.

– Zwracamy się z gorącą prośbą o zrozumienie naszego postępowania związanego z przestrzeganiem procedur i zaleceń rządu, zwłaszcza naszych wewnętrznych procedur Zespołu Przychodni Specjalistycznych. Chcemy też podkreślić naszą pomoc dla pacjentów i ułatwianie rozwiązywania różnych spraw i problemów z jakimi zgłaszają się pacjenci do naszej placówki.

Warto pamiętać, że pracownicy medyczni są funkcjonariuszami publicznymi, podlegającymi ochronie prawnej. Zgodnie z Kodeksem Karnym, za znieważenie lub naruszenie nietykalności cielesnej medyka podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Więcej o tym w Pulsie Regionu.

Posłuchaj:
Renata Sitko
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Andrzej Mróz
play
Słowo za Słowo (NS)- Maciej Onasz
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN