Coraz więcej dzieci i młodzieży doświadcza kryzysów psychicznych [WIDEO]

08.04.2020

Co piąty nastolatek ma problemy psychiczne – alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia. Także w Polsce przybywa młodych ludzi potrzebujących pomocy psychiatrycznej, a konsekwencje braku wsparcia są dramatyczne – mówi prezes Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie. W tej placówce rozpoczyna działalność Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologiczno – Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży.

Lekarz Jarosław Kolendo w programie Słowo za Słowo zwracał uwagę, że mali pacjenci potrzebują wsparcia w najbliższym środowisku, bo nierozwiązane problemy na wczesnym etapie, często kończą się próbami samobójczymi.

– Polska jest na drugim miejscu zaraz po Niemczech pod względem zakończonych zgonem prób samobójczych u dzieci i młodzieży. W związku z tym każda pomoc psychologiczna dla dzieci jest jak najbardziej potrzebna. Najczęstsze to są dysfunkcje społeczne, zaburzenia zachowania, depresje, ADHD, zespół Aspergera i związane z tym całe szerokie spektrum autyzmu, szerokie tak zwane problemy wychowawcze.

W nowej poradni przy ulicy Mostowej w Tarnowie najmłodsi pacjenci będą otrzymywać pomoc wykwalifikowanej kadry: psychologów, terapeutów środowiskowych i psychoterapeutów, którzy będą współpracować z rodzicami i pedagogiem szkolnym.

Konsultacje są darmowe i nie wymagają skierowania.

Według planów Ministerstwa Zdrowia, w całej Polsce ma powstać około 300 tego typu ośrodków. Główne założenie jest takie żeby dzieci mogły liczyć na wsparcie psychologiczne we własnym środowisku, jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania, a dzięki temu jak najrzadziej trafiały do szpitali psychiatrycznych.

O tym przeczytasz także tutaj:

To będzie prawdziwa rewolucja w opiece psychologicznej najmłodszych

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Jakub Kwaśny
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Rokosz
play
Słowo za Słowo (NS)- Milenia Małecka Rogal
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN