Coraz więcej osób wraca z zagranicy do pracy w regionie tarnowskim

23.07.2019

Jak wynika z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy, rocznie zjeżdża około 7 tysięcy osób.Urzędnicy przyznają, że tacy ludzie potrzebują szczególnego wsparcia na rynku pracy. Dlatego też wójtowie i burmistrzowie powiatu tarnowskiego łączą siły z Wojewódzkim Urzędem Pracy i władzami województwa Małopolskiego.

W Starostwie Powiatowym w Tarnowie podpisali porozumienie na rzecz rozwoju zawodowego Małopolan.

Jednym z programów jest „Nowy Start w Małopolsce” – zapowiada Jan Gąsienica – Walczak, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

– Jest to program skierowany do osób, które wracają z zagranicy. Chcemy im przede wszystkim pomóc odnaleźć się w regionie, w miarę naszych możliwości czyli Powiatowego Urzędu Pracy i Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Ponadto chcemy pomóc dowiedzieć im się, gdzie w danym regionie może być przedszkole, szkoła, żłobek.

Pozostałe programy: „Kierunek Kariera” i „Kierunek Kariera Zawodowa” są skierowane głównie do osób pracujących.

Chcemy podnosić kwalifikacje zawodowe pracowników – wyjaśnia Michał Kądziołka, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

– Są to projekty, które mają zapobiegać, a nie leczyć. Mówi się, że mamy niską stopę bezrobocia w Małopolsce i w Polsce, to widać, natomiast naszym zadaniem jest starać się, żeby to bezrobocie było jak najniższe, a mieszkańcy byli jak najbardziej wykwalifikowani.

Jest to też ukłon w stronę pracodawców – przyznaje Stanisław Bukowiec, radny Województwa Małopolskiego.

– To jest rzecz, która ma ułatwić pracodawcom rozwój gospodarczy. Jesteśmy w takiej fazie rozwoju gospodarczego, gdzie powstaje wiele firm, ale też firmy mniejsze, rodzinne, region tarnowski jest przykładem, że tych firm jest tu bardzo dużo i właśnie dla nich jest to szansa na wykwalifikowanych, dobrych pracowników.

W ramach projektów można dostać 7 tys. zł dofinansowania na różne szkolenia.

Z kolei osoby przyjeżdżające z zagranicy mogą liczyć na wsparcie finansowe, jeśli zdecydują się mieszkać w Małopolsce.

Posłuchaj:
Jan Gąsienica - Walczak
Michał Kądziołka
Stanisław Bukowiec
Jolanta Moździerz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Lesław Wieczorek
play
Słowo za Słowo (NS)- Paweł Fyda
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN