Coraz więcej studentów – rosną ceny za mieszkanie

13.09.2017

Zaczyna się ruch w tarnowskich uczelniach. Studenci zdają poprawki i szukają mieszkań. Najtańszy, bo za 250 zł, jest akademik PWSZ. W innym studenci płacą za dwójkę przykładowo ponad 350 zł.

Kto jest zdecydowany na akademik przy Słowackiego, musi się jednak pospieszyć. Miejsca już się kończą, mimo że dla studiujących stacjonarnie pokoje są tylko wieloosobowe.

Jak mówi Janusz Holik, szef placówki, zainteresowanie akademikiem od 3 lat jednak nie maleje. – W poprzednich latach osiągaliśmy pełny stan – 174 studentów stacjonarnych. Tak samo zapowiada się w tym roku. W tej chwili mamy zakwalifikowanych 165, a jeszcze trwa dodatkowa rekrutacja w uczelni. Wszystkie pokoje są trzyosobowe z pełnym węzłem sanitarnym – dodaje szef placówki.

Cena w Domu Studenta PWSZ w tym roku akademickim może się zmienić, ale zdecyduje o tym już pod koniec września rektorat. Tymczasem studenci od mieszkania w kilka osób w akademiku czy na stancji wolą swój własny pokój. Jednak większości na to nie stać i wybierają często inne rozwiązanie. – Większość osób dojeżdża, bo mieszkamy w mniejszych miejscowościach i tak jest w mojej sytuacji. Kupuję bilet miesięczny i lepiej na tym wychodzę finansowo – mówi studentka.

Za miejsce w pokoju średnio płaci się od około 300 do 500 zł plus media, ale wynająć np. trzypokojowe mieszkanie można od 1400 zł i zwykle plus rachunki. – Wybór jest mały i mieszkania są drogie, rzadko nas stać. Dwupokojowe mieszkanie to koszt ok.1300 zł plus opłaty, a wiadomo, że każdy chce mieć swój pokój, żeby mieć trochę prywatności, a nie po kilka osób. Wynajmowanie pokoju w domu jednorodzinnym, chociaż tańsze, jest mało popularne – dodaje studentka.

Zapytani przez nas studenci narzekają na mieszkanie ze współlokatorami w pokoju. – Bardzo ciężko, bo nie ma się chwili spokoju, by się pouczyć ani warunków. W akademiku bywa różnie, przynajmniej w moim. Często są imprezy, jest głośno i nie ma nauki. Czasem warto więc zapłacić więcej za własny pokój, a mieć spokój i normalne warunki – narzeka studentka.

Dodajmy, iż wszyscy studenci stacjonarni mogą starać się o stypendium mieszkaniowe mieszkając zarówno w akademiku, jak i na kwaterach prywatnych. Wszystko zależy od dochodów.

Posłuchaj:
Janusz Holik
Studenci
Studenci
Studenci
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
ZGŁOŚinterwencję
Co?
Gdzie?
Kiedy?
Patronat radia rdn
regionalne wiadomości sportowe
sport.
rdn.pl
MAGAZYN
żużlowy
rdn_f polecamy