Coraz więcej zachorowań na koronawirusa – policjanci zaostrzają kontrole w autobusach

21.08.2020

Policjanci zaostrzają kontrole w autobusach i busach na terenie całego regionu tarnowskiego.

Prawie 660 kontroli od początku wakacji przeprowadzili policjanci w środkach komunikacji publicznej w Tarnowie i powiecie tarnowskim.

Stróże prawa zwracają uwagę, czy pasażerowie wywiązują się z obowiązku noszenia maseczek.

Coraz więcej osób nie przestrzega tych obostrzeń – mówią nam słuchacze i interweniują także w tarnowskiej policji.

– Ta potrzeba kontroli wzięła się również stąd, że docierały do nas sygnały, że niestety część tarnowian, część mieszkańców powiatu, którzy podróżują komunikacją zbiorową niestety lekceważyła obowiązek zakrywania ust i nosa maseczkami, przyłbicami czy chustami – mówi asp.sztab Olga Żabińska z KMP w Tarnowie.

Policjanci przestrzegają, aby nie lekceważyć zagrożenia epidemicznego i apelują o respektowanie tego nakazu. – Ponadto kontrolują ilość osób podróżujących w autobusach i busach – informuje Olga Żabińska.

– Koncentrujemy się w głównej mierze na takich większych przystankach, tam gdzie tych pasażerów i podróżujących jest dużo. Kontrolujemy czy są przestrzegane ograniczenia związane liczbą pasażerów. Przypominam, że nadal obowiązują limity w tym zakresie jest to 50% wolnych miejsc siedzących lub 30% wszystkich miejsc siedzących i stojących przy czym przynajmniej połowa miejsc siedzących musi być wolna.

Policjanci nie tylko pouczają, ale wystawiają również mandaty karne. Od marca tarnowscy policjanci ukarali 524 osoby, w tym za brak maseczek w miejscach publicznych – 169 osób. Mandaty sięgały do 500 zł.

Dodajmy, że od 1 września Ministerstwo Zdrowia wprowadzi obowiązek posiadania zaświadczenia o przeciwskazaniach medycznych do zasłaniania ust i nosa. W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego kontrole policji mają zostać nasilone.

Posłuchaj:
Olga Żabińska
Małgorzata Miczek-Zabawa, fot. archiwum
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo(NS)-Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN