Cukrzyca bierze się z otyłości – alarmują specjaliści

05.12.2018

– Ryzyko zachorowania na cukrzycę aż w 80 proc. zależy od stylu życia. Skłonności rodzinne mają jedynie drugorzędne znacznie – mówił w programie Bez Skierowania, specjalista diabetologii, lekarz Robert Witek.

Chorych na cukrzycę jest coraz więcej, bo przybywa ludzi otyłych – tłumaczył na antenie RDN. I apelował, aby zwracać uwagę na to, co jemy.

– W tej chwili zwracamy uwagę na niekorzystne tłuszcze. Zapomnieliśmy jednak o tym, że nadmierne spożycie słodyczy, cukru także jest ogromnym problemem. W tej chwili syrop glukozowo-fruktozowy (słodki smak) jest dodawany do mnóstwa produktów spożywczych, ponieważ jest tani i bardzo poprawia smak. Musimy na to zacząć zwracać uwagę, ponieważ otyłość jest głównym powodem cukrzycy – zwracał uwagę diabetolog.

Cukrzyca to jedna z najczęściej występujących w Polsce chorób przewlekłych. Nie leczona lub nieodpowiednio leczona powoduje poważne powikłania. Jest przyczyną niewydolności nerek, utraty wzroku, chorób serca i amputacji nóg.

Z raportu Instytutu Ochrony Zdrowia wynika, że już ponad 3 miliony Polaków zmaga się z tą chorobą, a aż milion z nich nie wie, że choruje. Dlatego każdy powinien profilaktycznie zbadać poziomu cukru (glukozy) we krwi, zwłaszcza jeśli występują takie objawy jak: ciągłe pragnienie, częste korzystanie z toalety, chudnięcie, senność i apatia

Posłuchaj:
Robert Witek
Aneta Mleczko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Przegląd prasy katolickiej - Dorota Kunc, ks. Piotr Adamczyk
play
Słowo za Słowo (NS)- Mariusz Tarsa
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN
Magazyn żużlowy
w każdy wtorek o 16.30