Cyfryzacja w budownictwie

16.09.2020

Zgłoszenia dotyczące rozbiórki budynku, czy zmiany sposobu użytkowania przy modernizacji obiektów mają być łatwiejsze. Odwiedzanie urzędów dla uzyskania dokumentów niezbędnych przy tych operacjach ma odejść w przeszłość. W powiecie bocheńskim już odchodzi dzięki programowi, który realizuje samorząd. 

Powiat bocheński jako jedyny w Małopolsce podpisał porozumienie dotyczące wprowadzenia pilotażowego programu cyfryzacji procedur prawa budowlanego.

Umożliwia ono elektroniczne składanie wniosków, dotyczących realizowanych inwestycji – tłumaczy starosta bocheński Adam Korta.

– Początkowo to są te podstawowe wnioski dotyczące zgłoszenia robót budowlanych. Natomiast docelowo w najbliższym roku chcielibyśmy, żeby każdy z inwestorów mógł składać wnioski o pozwolenie na budowę, łącznie z projektami w wersji elektronicznej.

W myśl porozumienia mieszkańcy powiatu bocheńskiego mogą wypełniać wnioski za pośrednictwem portalu e-budownictwo przy wykorzystaniu platformy E-PUAP. Wciąż są one także przyjmowane w formie tradycyjnej w urzędzie po wydrukowaniu i podpisaniu.

Docelowo cały proces ma się odbywać elektronicznie, ale wymaga to jeszcze zmian legislacyjnych. Poprawki do Prawa budowlanego znalazły się w projekcie zmian ustaw, wspierających rozwój mieszkalnictwa.

Dostęp do platformy znajduje się pod adresem https://bip.malopolska.pl/spbochnia,m,41249,gdzie-i-jak-zalatwic-sprawy.htm

Posłuchaj:
Adam Korta
Marek Kołdras
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - ks. Dariusz Brzegowy
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Bryk
play
Słowo za słowo(NS) - Mariusz Cygnar
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN