Czad znów groźny – uważajmy

16.12.2017

Kilka dni temu informowaliśmy o niebezpiecznym zatruciu tlenkiem węgla przez dwie tarnowskie rodziny. Kolejne zdarzenie odnotowano przy ulicy Dąbrowskiego, gdzie sześć osób, w tym czworo dzieci, wylądowało w szpitalu.

Pacjenci skarżyli się na zawroty i bóle głowy. Błyskawicznie zastosowano wobec nich tlenoterapię. Wszyscy, prócz najmłodszego dziecka zostali wypisani ze szpitala. Niemowlę zostało skierowane na oddział noworodków i poddane obserwacji.

Zatrucie tlenkiem węgla to dość powszechny a zarazem niebezpieczny problem. Te sytuacje powtarzają się co roku i my wraz ze strażą pożarną apelujemy o stosowanie tzw. ‚czujek’ czadu, bo tak jak widzimy trafiają do nas osoby mieszkające samotnie, ale również całe rodziny. Każdy powinien pomyśleć o bezpieczeństwie – zaznacza Damian Mika – rzecznik  Szpitala Wojewódzkiego św. Łukasza w Tarnowie.

Do zatruć dochodzi najczęściej w budynkach remontowanych i nowych. To jest właśnie największy problem okresu jesiennego. Jest to nawet kilka przypadków śmiertelnych rocznie. W okresie obniżonego ciśnienia, dużej wilgotności powietrza są to nawet dwa, trzy zdarzenia w ciągu jednego dnia – tłumaczy bryg. Piotr Wójcik – zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie.

Najlepszym sposobem, by zapobiec zatruciom jest kupno odpowiedniego czujnika, który w razie zagrożenia wydaje charakterystyczny dźwięk. Ceny takich detektorów rozpoczynają się już od 70 zł, a służyć mogą od 5 do nawet 10 lat.

Posłuchaj:
Damian Mika
Piotr Wójcik
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za Słowo (NS)- Ludomir Handzel
play
Słowo za słowo (M, NS) - Grzegorz Lenartowicz
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN