Czarny tydzień w MOPS-ie

21.11.2018

Obchodzony dziś Dzień Pracownika Socjalnego upływa pod znakiem protestu pracowników pomocy społecznej. Do trwającego od poniedziałku Czarnego tygodnia w pomocy społecznej dołączyli także pracownicy MOPS-u w Tarnowie.

Swój udział w proteście wyrażają poprzez czarne stroje, znaczki i ulotki, które mają zwracać uwagę ich podopiecznych.

Praca w Ośrodku odbywa się normalnie, ale świadczenia trafią na konta klientów MOPS-u w najpóźniejszych, lecz przewidzianych ustawowo terminach.

– Nie protestujemy przeciwko 500 plus – tłumaczy Marta Twardy, przewodnicząca Związku Zawodowego Pracowników MOPS. Strajkujemy, protestujemy, bo widocznie mamy już dość – to jest hasło przewodnie całego protestu. Pracownicy socjalni zarabiają bardzo słabo. Zależy nam na zmianie uprawnień i obowiązków pracowników socjalnych. Sprawę skierowaliśmy do ministerstwa już na początku roku. Początkowo pani minister podjęła rozmowę, a potem te rozmowy zostały przerwane i nic się już w tej kwestii nie dzieje.

Protestujący liczą na stworzenie Kodeksu Pracownika Socjalnego, nie podoba im się także pomysł stworzenia Centrów Usług Społecznych zamiast dzisiejszych MOPS-ów. – Chcemy też być bardziej szanowane przede wszystkim przez naszych klientów. Chcielibyśmy też, żeby nasz zawód był bardziej prestiżowy, porównywalnie do zawodu kuratora. Przeszkadza nam też to, że większość ludzi nie wie, czym się zajmujemy. Myślą, że tylko rozdajemy pieniądze. Tak nie jest. Bardzo ważna jest nasza praca socjalna. Pracownik socjalny jest mylony z opiekunką społeczną. -domaga się Lidia Ikwanty, pracownik socjalny w tarnowskim MOPS-ie.

Od przyszłego poniedziałku pracownicy socjalni zdejmą czerń i przerwą protest. Nie wykluczają jednak, że w przypadku braku porozumienia z rządem w sprawie przepisów dotyczących pracowników socjalnych i z samorządem w sprawie pensji, mogą odejść od biurek.

Posłuchaj:
Marta Twardy
Lidia Ikwanty
Agnieszka Drozd
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Jakub Łabno
play
Słowo za słowo (M) - Marcin Kiwior
play
Słowo za Słowo (NS)- Mieczysław Uryga
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN
Magazyn żużlowy
w każdy wtorek o 16.30