Czterej bracia szczęśliwi w nowej rodzinie

18.02.2020

Między czwórką rodzeństwa a rodziną zastępczą szybko nawiązała się przyjaźń – mówi wiceprezydent Tarnowa Dorota Krakowska.

Jak wiecie z Wiadomości RDN, chłopcy porzuceni przez matkę znaleźli nowy dom. Zaopiekowała się nimi zawodowa rodzina zastępcza z Mielca. Najmłodszy z chłopców ma rok, najstarszy niespełna sześć lat. W tej rodzinie nie ma innych dzieci poza tą czwórką.

Dorota Krakowska, która była gościem Pulsu Regionu mówiła, że dzieci dobrze się czują w nowej rodzinie.

– Bardzo dobrze dzieci się zaaklimatyzowały, rodzina również. Najważniejsze jest to, że cała czwórka trafiła do jednej rodziny.

Po tym jak 25-letnia kobieta przyprowadziła chłopców do Pogotowia Opiekuńczego, miasto rozpoczęło poszukiwania rodziny.

Zainteresowanie było bardzo duże i to w całej Polsce, nie wszyscy jednak posiadali status rodziny zastępczej. Niektórzy rezygnowali po wstępnych rozmowach.

Ta sytuacja przypomniała o dużym problemie dotyczącym rodzin zastępczych. W Tarnowie, podobnie jak w całej Polsce ciągle ich brakuje. Tylko w Tarnowie na nowy dom i nową rodzinę czeka kilkadziesiąt dzieci.

– Nasze dzieciaki bardzo często pytają „Czy dla mnie znajdzie się mama…tato…wujek…ciocia?”. To jest bardzo ciężkie jeśli my musimy to dziecku tłumaczyć. Zazwyczaj robi to psycholog, który ma odpowiednie kompetencje. Chodzi o to żeby nie skrzywdzić dziecka tłumacząc mu dlaczego do niego nie przychodzi rodzic zastępczy, dlaczego go nie chce. A często powodem jest wiek, to już jest grupa dzieci, które mają 14, 15, 16 lat.

Osoby, które decydują się zostać rodzicami zastępczymi przechodzą specjalne szkolenia. Ponadto mogą liczyć na wsparcie psychologa i terapeutów oraz pomoc finansową.

 

Posłuchaj:
Dorota Krakowska
Cała rozmowa
Aneta Mleczko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Czech
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za Słowo (NS)- Artur Bochenek
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN