Czujniki badają jakość powietrza – co wynika z pomiarów?

10.04.2018

Pilotażowy program montowania czujników powietrza w regionie powinien się poszerzać – uważa prezes firmy Leier w Woli Rzędzińskiej Lesław Paciorek. Przedsiębiorstwo jest inicjatorem zamontowania tego typu urządzeń w kilku miejscach gminy Tarnów.

Wyniki z ostatnich tygodni są zatrważające – mówi Lesław Paciorek, który uważa, że zmiana mentalności powinna się rozpocząć od wiedzy na ten temat. – Zostały założone czujniki w Woli Rzędzińskiej, Tarnowcu i w Zgłobicach. Okazało się już po pierwszym dniu, że wyniki są fatalne. W trakcie sezonu grzewczego nie było jednego dnia, kiedy powietrze nadawało się do oddychania – przestrzega prezes.

Niestety, jak wskazują pomiary i obserwacje, mieszkańcy wciąż wrzucają do pieca byle co. Ma to bezpośredni wpływ na zdrowie a nawet życie ludzi. Największym zagrożeniem są choroby nowotworowe.

Największe zagrożenie niosą pyły zawieszone. Co to takiego? – Pył zawieszony ze smogiem mi się kojarzy, ale nie wiem co to jest dokładnie. – Pierwszy raz słyszę o tym. – To zanieczyszczenia powietrza, PM10. – To chyba przez spaliny samochodów są te pyły i przez piece. – Nie znam czegoś takiego – mówili tarnowianie.

Co ciekawe, dane wskazują, że praca dużych zakładów przetwórczych, zwykle nie ma wpływu na pogorszoną jakość powietrza. W największym stopniu mają za to domowe paleniska.

Teraz, przy znakomitej pogodzie, wskaźniki jakości powietrza w regionie są dobre.

Firma Leier zakupiła dwa czujniki, które zamontowano na terenie gminy, a samorząd – jeden. Pomiary można sprawdzić na stronie airly.pl.

Posłuchaj:
Lesław Paciorek
Mieszkańcy
Dorota Kunc
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo - Rozgryźć Kościół - ks. Jacek Soprych
play
Słowo za słowo (M) - Lesław Wieczorek
play
Słowo za Słowo (NS)- Józef Tobiasz
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN