Czujniki tlenku węgla coraz popularniejsze

07.12.2017

Sądeczanie coraz chętniej montują w domach czujniki tlenku węgla. Zauważają to sądeccy strażacy, którzy są wzywani do sprawdzenia, czy w pomieszczeniu nie ulatnia się czad. Urządzenie wykrywa niebezpieczny tlenek węgla i alarmuje domowników o zagrożeniu.

– On jest tak skalibrowany, że wykrywa nawet niewielkie stężenia, takie które nie są szkodliwe dla zdrowia i życia, dlatego naprawdę warto zaopatrzyć się w urządzenie. Zauważyliśmy, że tych czujników na Sądecczyźnie jest bardzo dużo. Mamy takie zgłoszenia, że czujnik zaalarmował mieszkańców, ale najczęściej okazuje się, że chodziło tylko o wymianę baterii w czujniku – wyjaśnia Paweł Motyka, zastępca komendanta PSP w Nowym Sączu.

Jak dodaje, czujnik tlenku węgla powinien być zamontowany także w tych domach, w których nie ma piecyków.

– Kiedyś w budynku wielorodzinnym w mieszkaniu nie było żadnego piecyka, a ulatniał się tlenek węgla. Okazało się, że dostał się do mieszkania przez niesprawnie działającą wentylację z innego mieszkania.

W tym roku na Sądecczyźnie na szczęście nie było przypadku śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla. Niestety statystyki z całej Polski pokazują, że w zeszłym roku czadem zatruło się ponad 60 osób.

Posłuchaj:
Paweł Motyka
Jolanta Moździerz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Paweł Klimek
play
Słowo za Słowo (NS)- Wiesław Pióro
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN