Nie da się skrócić postoju przy szlabanach w oczekiwaniu na przejazd szynobusu

28.03.2019

Czy szlabany przy stacjach kolejowych Nowy Sącz Chełmiec i Nowy Sącz miasto są zamykane zbyt wcześnie? Pojawiają się głosy, że kierowcy muszą czekać zbyt długo przed przejazdem szynobusu uruchomionego na czas zamknięcia mostu heleńskiego.

Mieszkańcy mają już dość korków związanych z zamknięciem mostu heleńskiego, ale problemy stwarza też szynobus. Oczywiście dla wielu Sądeczan jest możliwością przejazdu na drugą stronę Dunajca, ale zmotoryzowani narzekają na długi czas zamknięcia przejazdów kolejowych – między innymi tego przy ul. Krakowskiej. W tej sprawie zadzwonił do nas słuchacz Marek, mieszkający na osiedlu Helena.

– Z tego co kiedyś słyszałem, przejazd powinien być zamykany 2 minuty przed przejazdem pociągu. Sam to sprawdzałem i na przejeździe przy Krakowskiej trzeba czekać przynajmniej 5 minut. Wychodzi na to, że zamykany jest już w momencie, gdy pociąg wyjeżdża ze stacji Nowy Sącz Miasto. Ludzie narzekają na korki – podkreślił pan Marek.

Skoro pojawiają się takie głosy, zadzwoniliśmy do zarządcy torowiska na tej trasie. Dorota Szalacha z PKP PLK tłumaczy, że w przypadku kursów szynobusu, obowiązują konkretne zasady.

– Na przejeździe przy ul. Krakowskiej zamknięcie rogatek może trwać maksymalnie do około 10-12 minut. Podobnie na przejazdach przy Kościuszki i Szwedzkiej. Wspólnie z przewoźnikami i zarządcą dróg ustaliliśmy organizację ruchu, która zapewni bezpieczeństwo i sprawne kursowania pociągu na jednotorowej linii.

Zatem – tak długo, jak będzie jeździł szynobus na tej 1,5 kilometrowej trasie, kierowcy i piesi muszą liczyć się z utrudnieniami. Wszyscy mają nadzieję, że problem rozwiąże się w połowie maja, gdy ma zakończyć się budowa mostu heleńskiego.

rdn_f TV
play
Słowo za Słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za Słowo (M) - Dawid Chrobak
play
Słowo za słowo (NS) - Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN
Magazyn żużlowy
w każdy wtorek o 16.30