Damian G. z Bochni, który przed dwoma laty przy ulicy Solna Góra zabił nożem Tomasza D. powinien spędzić w więzieniu 10 lat

11.12.2019

Tak orzekł Sąd Apelacyjny w Krakowie, który utrzymał orzeczenie tarnowskiego Sądu Okręgowego.

Skazany powinien również zapłacić rodzinie zamordowanego 150 tys. zadośćuczynienia.

W chwili zdarzenia skazany miał 17 lat i zaatakował 23-y letniego mężczyznę, który podczas sprzeczki miał stanąć w obronie kobiety. Prokuratura wnosiła o podwyższenie kary do 15 lat więzienia, podkreślając determinację sprawcy, który zadał kilkanaście ciosów, a siedem spośród nich spowodowało poważne obrażenia. Prokurator przypominał też, że oskarżony już podczas wyjazdu do Niemiec miał gromadzić noże, w celu jak – sam tłumaczył-obrony przed uchodźcami. Oskarżyciel posiłkowy wnosił o 25 lat pozbawienia wolności.

Obrońca przyznawał, że oskarżony pozbawił ofiarę życia, ale wg niego działając w afekcie, przy przekroczeniu granic obrony koniecznej. Sugerował, że nóż miał jedynie odstraszyć napastnika. Zwracał uwagę na agresję ze strony Tomasza D. i Jakuba W., który także brał udział w zajściu.

W pierwszym uzasadnieniu orzeczenia apelacyjnego zabójstwo miało być dokonane z tak zwanym zamiarem ewentualnym. Sąd uznał, że oskarżony nie działał w afekcie i nie musiał się bronić.

Ponadto skazano jeszcze dwóch mężczyzn Jakuba W. za udział w bójce na rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata, oraz Krystiana B. , który podał nóż Damianowi G. i także brał udział w bójce na rok w zawieszeniu na 3 lata. Wyroki są prawomocne

Posłuchaj:
Marek Kołdras
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo - Jarosław Kolendo
play
Słowo za słowo - Grzegorz Kozioł
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN