W decydującą fazę wchodzi projekt „Trasy rowerowe Pogórza” 

12.04.2019

Za ponad 14 milionów złotych budowane są nowe i remontowane istniejące szlaki dla cyklistów w powiatach brzeskim, dąbrowskim i tarnowskim. 

Powstające ścieżki zostaną połączone z odcinkami międzynarodowych tras rowerowych EuroVelo.

Ścieżki powstają w ramach projektu partnerskiego Tarnowskiej Organizacji Turystycznej. Jak się okazało w praktyce nie wszędzie jednak uda się wybudować zupełnie nowe trasy – mówi Jan Czaja sekretarz Tarnowskiej Organizacji Turystycznej

– W niektórych momentach musieliśmy skorzystać z dróg gminnych, tam trzeba było wprowadzić ograniczenie prędkości do 30 km.

Projekt jest pomyślany tak, żeby ścieżki nie omijały żadnych miejsc o wartościach historycznych czy kulturowych, ale też tych potrzebnych do odpoczynku – tłumaczy starosta brzeski Andrzej Potępa – wiceprezes Tarnowskiej Organizacji Turystycznej.

– Powiat brzeski otrzymał ponad pół miliona złotych na stworzenie miejsca obsługi rowerzystów, siłowni zewnętrznej oraz parkingu przy schronisku młodzieżowym, które jest miejscem noclegowym, dla turystów, którzy pojawią się na tych ścieżkach.

W gminie Brzesko ma powstać około 30 kilometrów tras rowerowych – informuje Grzegorz Brach – wiceburmistrz Brzeska.

– Chcemy poprzez realizację tych ścieżek pokazać najbardziej ciekawe, interesujące miejsca, które są na terenie gminy Brzesko, a zatem wspaniały kościół św. Stanisława w Szczepanowie. Jadowniki, gdzie mamy kościół św Anny na wzgórzu, Chcemy również pokazać samo miasto Brzesko.

Planowana długość nowych szlaków rowerowych to blisko 66 km, a odnowionych ponad 20 kilometrów. Ponadto zaplanowano stworzenie nowoczesnego portalu internetowego, uruchomienie specjalnych kanałów w mediach społecznościowych, wprowadzenie aplikacji mobilnych dla cyklistów i wydanie map rowerowych. Realizacja projektu ma się zakończyć do sierpnia 2020 roku.

Posłuchaj:
Jan Czaja
Andrzej Potępa
Grzegorz Brach
Marek Kołdras
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo(NS) - Michał Diduch
play
Rozmowa dnia NS - Renata Czerwicka RTCK
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN