Jest decyzja środowiskowa dla spalarni na Piaskówce

27.06.2018

Wybuduje ją spółka komunalna MPEC przy elektrociepłowni. Ma spalać odpady z Tarnowa, których nie da się już segregować w ilości 7 aut dziennie.

Odpady nie będą składowane na zewnątrz. Energia ma być wykorzystywana do produkcji prądu i ogrzewania. Ma jej wystarczyć na zaspokojenie potrzeb we wszystkich budynkach użyteczności publicznej w Tarnowie.

Jak przekonuje Krzysztof Rodak, prezes MPEC-u, spalarnia znacznie ograniczy też zużycie węgla, co ma wpłynąć korzystnie na środowisko. – Obniży również koszty za śmieci czy ciepło – deklaruje prezes miejskiej spółki. – Jeśli będą drożały paliwa konwencjonalne, to spalarnia zatrzyma ten proces. Ustabilizujemy też system gospodarki odpadami, czyli uniezależnimy go od zewnętrznych firm, które za słone pieniądze odbierają odpady. To jest kwota rzędu 5-6 milionów zł rocznie, którą musi wydawać MPGK za utylizację – dodaje.

Spalarnia ma powstać do końca 2022 roku. Do tej pory nie wpłynęły żadne skargi w związku z jej powstaniem czy lokalizacją. Członkowie rad osiedli, którzy obawiali się uciążliwości zapachowych, obejrzeli ostatnio podobną spalarnię w Koninie.

Posłuchaj:
Krzysztof Rodak
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Rokosz
play
Słowo za słowo(NS) - Robert Ślusarek
play
Ryszard Gołąb o III Festiwalu Rockowym
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN