Jest decyzja UOKiK ws. zmowy przetargowej na dowóz uczniów do szkół w Małopolsce

08.08.2020

Trzej przedsiębiorcy z powiatu tarnowskiego zostali ukarani za manipulowanie przetargami na niekorzyść gmin i placówek edukacyjnych.

Ustawiali przetargi, stosując mechanizm rozstawiania i wycofywania ofert, rezygnując z podpisania umowy, tak aby została wybrana droższa oferta innego uczestnika zmowy.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na uczestników zmowy kary w wysokości w sumie prawie 200 tysięcy złotych.

W zmowie – jak informuje prezes UOKiK, Tomasz Chróstny – uczestniczyli trzej przedsiębiorcy z powiatu tarnowskiego: Firma Transportowo – Turystyczna „Jakubas” Krystyna Jakubas, Firma Transportowo Usługowa Magdalena Jakubas i Euro Bus Marek Jakubas.

– Wspólnie usiłowali wpłynąć na wynik 10 zamówień publicznych, z czego w sześciu przypadkach osiągnęli swój cel. W trakcie przetargu stosowali mechanizm rozstawiania i wycofywania ofert. Jeżeli ich propozycje były najkorzystniejsze, wówczas zwycięzca przetargu rezygnował z podpisania umowy. Celem takiego działania był wybór drugiej, droższej propozycji innego uczestnika zmowy. Mechanizm rozstawiania i wycofywania ofert to najczęstsza forma zmowy przetargowej. Apeluję do organizatorów przetargów o zwracanie uwagi na tego typu sytuacje.

Jak dodaje prezes UOKiK, mechanizm rozstawiania i wycofywania ofert jest zagrożony sankcją finansową ze strony Prezesa Urzędu w wysokości do 10 proc. rocznego obrotu, zaś poszkodowani mogą domagać się od nich odszkodowania przed sądem.

Decyzja prezesa UOKiK nie jest prawomocna. Firmom przysługuje od niej odwołanie do sądu.

Posłuchaj:
Tomasz Chróstny
Jadwiga Koziol, fot. zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Bogdan Stasz
play
Słowo za słowo(NS)-Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN