Nie ma decyzji o zmianie nazwy ulicy Władysława Kiernika

29.06.2018

Bocheńscy radni wstrzymali się od dyskusji i podjęcia uchwały po licznych protestach mieszkańców oraz stowarzyszeń.

Instytut Pamięci Narodowej nakazał samorządowi bocheńskiemu zmianę nazwy ulicy, ze względu na komunistyczną przeszłość obecnego patrona. Miałby go zastąpić jego wnuk Adam, również działacz ludowy.

Nie chce, aby ktoś w tej sprawie decydował za mieszkańców – mówi burmistrz Bochni Stefan Kolawiński. – Nie jestem zwolennikiem urządzania komuś domu. Nie chce również, by ktoś rozstawiał meble w moim. Tak samo nie akceptuje nadawanie nazw ulicom, które są jednak w świadomości mieszkańców ukształtowane od wielu lat. Nie można czarno-biało oceniać człowieka – komentuje.

W walkę o pozostawienie nazwy ulicy aktywnie włączyło się Polskie Stronnictwo Ludowe. – Przyjechaliśmy, aby bronić dobrego imienia Władysława Kiernika – mówi poseł i szef ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz. – Nie ma postaci krystalicznych, w polityce nie ma aniołów. To są tylko ludzie i mają różne momenty w swoim życiu. Nie ma idealnych postaci, oprócz kilku wyjątków w naszej historii. Jednym z nich jest Ojciec Święty Jan Paweł II. Nawet Ci najwięksi bohaterowie, mają swoje upadki, z których czasem się podnoszą, a czasem już nie – dodaje.

Jeżeli bocheńscy radni zrezygnują ze zmiany nazwy ulicy Władysława Kiernika, w ciągu najbliższych dni uczyni to zarządzeniem zastępczym wojewoda małopolski.

Miasto będzie mogło tę decyzję zaskarżyć w sądzie, ale nie wiadomo z jakim skutkiem.

Posłuchaj:
Stefan Kolawiński
Władysław Kosiniak-Kamysz
administrator
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Katarzyna Kalita, Rafał Huszno
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Rokosz
play
Słowo za Słowo (NS)- Józef Leśniak
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN
Magazyn żużlowy
w każdy wtorek o 16.30