Diecezja tarnowska ma dokument prewencyjny na temat ochrony małoletnich w działaniach duszpasterskich

28.06.2019

Specjalny zbiór norm i zasad podpisał właśnie biskup tarnowski Andrzej Jeż. To narzędzie służące eliminowaniu ryzyka popełniania przestępstwa wobec małoletnich, zwłaszcza przestępstwa na tle seksualnym – mówią jego autorzy.

I dodają, że to również gwarancja troski Kościoła tarnowskiego o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży będących przedmiotem pedagogicznej i duszpasterskiej działalności Kościoła.

Delegat ds wykorzystywania seksualnego małoletnich w Diecezji Tarnowskiej, ks. Robert Kantor podkreśla przyjęcie kategorycznej postawy wobec przypadków nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec dzieci.

Zwraca także uwagę na fakt, że pedofilia jest problemem globalnym. Dane wskazują, że w Europie 18 milionów dzieci padło ofiarą wykorzystywania w swoim najbliższym środowisku.

Przerażają też liczby dotyczące tzw. turystyki seksualnej. Z analiz wynika, że 3 miliony ludzi w ostatnim czasie podróżowało po świecie właśnie w tym celu.

– Musimy pochylać się nad ofiarami i nad dramatem, który przeżywają, natomiast jest apel, byśmy obiektywnie próbowali podejść do tego problemu. To nie jest problem Kościoła, a problem globalny. To problem dzisiejszych czasów, wczesnej seksualizacji itd. Warto poświęcić temu więcej uwagi w kontekście działań, o których mówimy.

Dokument zawiera 35 stron. To w sumie 16 rozdziałów szczegółowych zapisów norm postępowania z małoletnimi oraz zasad pracy z dziećmi i młodzieżą.

Dotyczą one m.in. fachowego szkolenia kandydatów na księży, uczenia ich podstaw pedagogiki i psychologii oraz odpowiedzialności za małoletnich. Jest szczegółowy kodeks zachowań.

Dokument niebawem, w formie książkowej, ukaże się nakładem wydawnictwa Biblos.

Przypomnijmy, w Diecezji Tarnowskiej działa też specjalny zespół ds koordynacji tego typu działań.

Posłuchaj:
ks. Robert Kantor
Dorota Kunc
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Łukasz Kmita
play
Słowo za słowo(NS)-Czesława Siuta
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN