Dlaczego fragment muru przy Bernardyńskiej po renowacji zamalowano? [ZDJĘCIA]

04.07.2019

Przy średniowiecznym murze obronnym miasta po renowacji pojawił się w cegle fragment białej farby. – Dlaczego część muru została zamalowana?  Pytają przechodnie.

Mur przed odrestaurowaniem tworzył jedną całość wokół Małych Schodów przy Bernardyńskiej. Teraz fragment z farbą razi przechodniów.

Robi dziwne wrażenie również na urzędnikach miejskich. Sami przyznają, że mur wygląda teraz – jak mówią – „nieciekawie”.

Dlaczego więc tak się stało, że pojawił się wyłom z farby? Wyjaśnia Rafał Nakielny, dyrektor Wydziału Infrastruktury Miejskiej.

– W pierwotnym projekcie było odtworzenie całego muru z cegły, jednak podczas prac okazało się, że ten odcinek, który jest obecnie wytynkowany, jest ścianą kamienicy i decyzją konserwatora nakazano nam wytynkowanie tego odcinka. Powiem szczerze wygląda to nieciekawie, natomiast długo walczyliśmy ze stanowiskiem konserwatora, rozważając rożne opcje – zastosowanie innej cegły, innego ułożenia cegły, tak żeby oddzielić ten mur obronny – ale niestety nie udało się przekonać konserwatora.

Dlaczego urząd konserwatorki wydał nakaz zamalowania części muru podczas remontu murów obronnych miasta?

Jak tłumaczy Magdalena Szumańska – Wach z Urzędu Ochrony Zabytków w Tarnowie, to, co zostało pomalowane,  nie jest oryginalnym średniowiecznym murem obronnym i zostało pomalowane, by nie wprowadzać w błąd przechodniów, że taki kształt miały mury miejskie.

Tymczasem jeszcze latem ma być pozwolenie na budowę i ruszą prace przy skwerze, który ma powstać przy Małych Schodach w murach obronnych miasta.

Powstaną tam 2 fontanny: kaskadowa wzdłuż muru i posadzkowa, a plac zostanie wyłożony granitem.

Posłuchaj:
Rafał Nakielny
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo(NS)-Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN